Autoryzowany partner
Urządzenia do nawigacji wodnej marki Garmin mają wgrane oprogramowanie, które warto aktualizować w miarę pojawiania się nowego software’u na stronie producenta. Wszystkie aktualizacje są darmowe i zapewniają sprawne działanie urządzenia oraz dostęp do najnowszych opcji. Poprawiają też występujące w kodzie źródłowym błędy. Jak prawidłowo zaktualizować oprogramowanie?
Ploter nawigacyjny Garmin może być aktualizowany na kilka sposobów.
Aktualizacja plotera Garmin wymaga karty pamięci o pojemności maksimum 32 Gb z przynajmniej 300 Mb wolnego miejsca, komputer oraz ewentualnie czytnik lub adapter kart pamięci. Aktualną wersję oprogramowania należy pobrać z tej strony. Po ściągnięciu pliku na pulpit należy go otworzyć i przejść przez kolejne etapy instalacji, klikając przycisk „Dalej”. Software, który ma posiadać nawigacja Garmin musi zostać zainstalowany na karcie pamięci.
Kartę Micro SD trzeba umieścić w ploterze i wybrać opcję aktualizacji urządzenia. Cały proces przebiegnie automatycznie, wystarczy, że go zatwierdzić. Należy pamiętać, aby nie usuwać karty przed ponownym uruchomieniem się urządzenia i wyświetlenia odpowiedniego komunikatu! Przerywając aktualizację w trakcie, można uszkodzić system operacyjny i sprawić, że ploter nie będzie mógł się uruchomić.
Aktualizacji plotera Garmin można dokonać również z wykorzystaniem funkcji ActiveCaptain. Z poziomu aplikacji trzeba wybrać i zainstalować odpowiednią wersję oprogramowania. To rozwiązanie działa tylko w przypadku serii: echoMAP 50/70 oraz urządzeń z serii echoMAP Plus.
Aktualizacja echosondy Garmin przebiega bardzo podobnie jak w przypadku plotera. Wiele modeli jest już wyposażonych w funkcję Active Captain. W tym celu należy połączyć urządzenie mobilne (np. smartfon lub laptop) z sondą i pobrać z aplikacji najnowszą wersję oprogramowania. Po ponownym połączeniu urządzenia z sondą można wybrać opcję aktualizacji. System automatycznie prześle pobrane dane do sondy i wyświetli stosowny komunikat po zakończeniu procesu. W razie potrzeby aktualizację można odsunąć w czasie i wykonać ją później.
Jeżeli ploter lub echosonda - np. seria Garmin Striker - korzystające ze stałego złącza nie uruchomią się poprawnie, należy spróbować tzw. wymuszonej aktualizacji. W tym celu potrzebna jest karta Micro SD z przygotowanym wcześniej oprogramowaniem. W pierwszej kolejności sprawdzamy za pomocą miernika, czy moc przechodząca przez kabel zasilający przekracza 12 V. Następnie trzeba wyizolować urządzenie, odpinając połączenia ethernetowe oraz kabel NMEA 2000.
Wkładamy kartę z oprogramowanie do urządzenia. W zależności od rodzaju sterowania:
W obu przypadkach aktualizacja oprogramowania powinna nastąpić automatycznie. Jeżeli tak się nie dzieje, najprawdopodobniej konieczne będzie odesłanie plotera do naprawy.
Bez względu na wybraną metodę aktualizacja plotera Garmin bądź aktualizacja echosondy Garmin zawsze wymaga zarchiwizowania danych zgromadzonnych w pamięci urządzenia. W ten sposób unikniemy przykrej niespodzianki na wypadek, gdyby podczas operacji coś poszło nie tak.