Czym wyróżnia się alkomat bezustnikowy?
Wysokiej jakości alko testery bezdotykowe nie są tanie. Jakich funkcji możemy spodziewać się po tego typu sprzęcie?
- Zgodność z międzynarodowymi standardami – większość alkomatów bezdotykowych spełnia wymagania norm FDA, DOT, a także europejską normę EN.
- Sensor elektrochemiczny nowej generacji – szybkie mikroprocesory oraz najwyższej jakości sensory platynowe pozwalają uzyskać miarodajny wynik w ciągu kilku sekund. Dzięki temu alkomaty bezdotykowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonywanie wielu pomiarów w krótkim czasie (podczas kontroli policyjnej lub w zakładzie pracy). Nowoczesne sensory są także przystosowane do wykonywania nawet kilkuset pomiarów w ciągu godziny i są mniej podatne na przeciążenia wywołane zbyt wysokim stężeniem alkoholu lub dymem papierosowym.
- Kilka trybów pracy – alkomaty do masowego użytku najczęściej pracują w trybie aktywnym i pasywnym. Ta druga opcja przydaje się podczas kontroli osób, które nie chcą lub nie mogą (np. ze względu na utratę przytomności lub chorobę) brać udziału w badaniu.
- Rzadsza kalibracja – alkomaty bezustnikowe z uwagi na wytrzymałą konstrukcję nie wymagają aż tak częstej kalibracji, jak sprzęt przystosowany do użytku domowego. Najlepsze modele wytrzymują kilkadziesiąt tysięcy pomiarów w ciągu roku.
- Dokładne odczyty – wiele z tego typu urządzeń oferuje na tyle precyzyjne pomiary (z dokładnością do drugiego lub trzeciego miejsca po przecinku), że możliwe jest uzyskanie dla nich świadectwa wzorcowania. To specjalny dokument wydawany przez akredytowane, państwowe jednostki badawcze, który zwiększa wiarygodność odczytu i nadaje mu większy walor dowodowy.
- Czytelny interface – aparaty przeznaczone do komercyjnego użytku oprócz czytelnego wyświetlacza często posiadają oznaczenie wyniku za pomocą palącej się diody, a także opcje latarki, za pomocą której kontrolujący może podświetlić twarz osoby badanej. Dzięki temu kontrola może być przeprowadzana także po zmroku.
- Współpraca z zewnętrznymi drukarkami – alkomat bezustnikowy może także posiadać protokół komunikacji bezprzewodowej (najczęściej będzie to Bluetooth), za pomocą którego urządzenie łączy się z drukarką bezprzewodową. Dzięki temu możemy łatwo i szybko przenieść i od razu wydrukować historię pomiarów. Prostszą alternatywą jest połączenie alko testera z komputerem za pomocą kabla USB.
Czy opłaca się kupować alkomat bezustnikowy do domu?
Jeżeli urządzenie ma być wykorzystywane jedynie do sporadycznych pomiarów na użytek domowy i będzie z niego korzystało zaledwie kilka osób, kupno alkomatu bezdotykowego się nie opłaca. To dosyć drogie urządzenie, którego potencjał ujawnia się zwłaszcza w trakcie kontroli masowych. Najlepsze testery są w stanie zrealizować niemal 1000 odczytów zawartości alkoholu w ciągu godziny. Tak duże możliwości w domu pozostałyby niewykorzystane, a alkomat i tak trzeba by regularnie kalibrować, aby utrzymać wystarczającą precyzję odczytu.
Gdzie zatem sprawdzi się alkomat bezustnikowy? Przede wszystkim w dużych firmach spedycyjnych, logistycznych, ochroniarskich lub transportowych. Używają go również służby mundurowe podczas rutynowych kontroli drogowych.