Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Filtruj

Cena

Producent

Sensor

Dokładność

Zakres pomiaru

Zasilacz samochodowy

Bezpłatne kalibracje

Używane przez policję

Przesiewowe

Dowodowe

Przeznaczenie

Czujnik przepływu powietrza

Licznik pomiarów

Pamięć pomiarów

Możliwość wyboru jednostki

Dodatkowe

Zasilanie

 

Alkomat elektrochemiczny

Alkomat elektrochemiczny to urzadzenie, w którym do pomiarów wykorzystuje się sensor elektrochemiczny. Tego typu rozwiązanie stosuje się zarówno w profesjonalnych alkomatach przemysłowych, jak i urządzeniach do użytku osobistego. W naszej ofercie znajdziecie alkomaty o odmiennych parametrach, różniące się między sobą szybkością i dokładnością pomiarów, wytrzymałością komponentów oraz częstotliwością kalibracji, którą należy co jakiś czas przeprowadzać, aby uzyskać miarodajny wynik.

Pod katalogiem dostępnych produktów wyjaśniamy, jak działają alkomaty elektrochemiczne i czym różnią się od urządzeń półprzewodnikowych.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Jak działa alkomat elektrochemiczny?

Działanie alkomatu elektrochemicznego wykorzystuje reakcje chemiczne i elektryczne, jakie zachodzą, kiedy dojdzie do połączenia cząsteczki alkoholu znajdującej się w wydychanym powietrzu z odpowiednimi związkami, np. nadmanganianem i dwuchromianem potasu albo związkami złota i platyny.

Taka mieszanka produkuje kwas octowy, reagujący ze znajdującymi się w ustniku urządzenia elektrodami. Im wyższe stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, tym silniejsza reakcja zachodzi i wyższy wynik zobaczymy na wyświetlaczu.

Samo dmuchanie w ustnik, w zależności od modelu, trwa kilka sekund. Na wynik czekamy niewiele dłużej, około kilku do kilkunastu sekund.

Czym wyróżniają się dobre alkomaty elektrochemiczne?

  • Wysoka dokładność pomiaru - im urządzenie jest bardziej precyzyjne, tym lepiej. Wysokiej jakości alkomaty elektrochemiczne pokazują wynik z dokładnością do tysięcznych części promila.
  • Niska wartość błędu – dokładność alkomatów elektrochemicznych jest wysoka i wynosi około 95%.
  • Czułość wyłącznie na cząsteczki alkoholu – na wynik podawany przez niskiej jakości alkomat elektrochemiczny mają wpływ różne czynniki, nie tylko wypity alkohol. Sensory mogą wykrywać także dym papierosowy, zanieczyszczenie środowiska. Odchylenia mogą pojawić się nawet po zjedzeniu potrawy zawierającej rozcieńczony alkohol (np. ciasta), albo przyjęcia popularnego syropu na przeziębienie.
  • Odpowiedni dla cukrzyków – wysokiej jakości alkomaty są odpowiednie dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ są w stanie wykryć zmiany w organizmie (a co za tym idzie, w wydychanym powietrzu), jakie wywołuje kwasica ketonowa.
  • Brak konieczności częstej kalibracji – alkomaty elektrochemiczne wprawdzie trzeba co jakiś czas oddawać do kalibracji, ale jej częstotliwość nie przekracza jednej regulacji na 500-600 zastosowań (profesjonalne urządzenia wystarczy regulować co kilka tysięcy użyć lub raz na pół roku). Kalibracja przeprowadzana jest w specjalnych warunkach, pozwalających na przeprowadzenie testów, a w razie konieczności także na zresetowanie oprogramowania.

Alkomat elektrochemiczny, a alkomat półprzewodnikowy – różnice

Zasadniczą różnicą jest czułość. Alkomaty półprzewodnikowe są znacznie mniej dokładne. Tańsze modele prezentują wynik z dokładnością do dziesiątych części promila, droższe oferują precyzję setnych części promila. Alkomaty elektrochemiczne pozwalają na pomiar z dokładnością do jednej tysiącznej promila.

Drugą różnicą jest czułość. O ile w przypadku urządzeń elektrochemicznych, błąd pomiaru nie przekracza 5%, w przypadku modeli półprzewodnikowych granica ta potrafi sięgnąć nawet 20%.

Alkomaty półprzewodnikowe trzeba też znacznie częściej kalibrować. Większość modeli wymaga regulacji co 200 pomiarów, a usługę zlecimy co najwyżej 2-3 razy. Po tym czasie trzeba będzie wymienić urządzenie.

wróć do góry