Autoryzowany partner
Alkomat z homologacją daje gwarancję poprawnych wyników, ale też bezpieczeństwa korzystania podczas pomiaru. Ustalenie stanu trzeźwości jest bardzo ważne, kiedy po spożyciu alkoholu chcemy prowadzić samochód. Pozwoli na bezpieczniejszą jazdę oraz uniknięcie przykrych konsekwencji policyjnej kontroli. Podobnie jak alkomaty innego rodzaju, sprzęt z atestem służy do określenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Atest dołączany do alkomatu gwarantuje jednak, że alkotester został poddany specjalnym badaniom i testom w laboratorium. Są to skomplikowane i długotrwałe procedury, sprawdzające parametry odczytu, sprawność czujnika i płyty głównej.
Pod katalogiem dostępnych produktów wyjaśniamy, co to takiego alkomat z atestem oraz jakie korzyści płyną z aktualnej homologacji.
od 1269.00 zł
Alkomat Sentech AL 9000 + 5 lat gwarancji + bezpłatne kalibracje przez 12ms./24ms.
od 879.00 zł
Alkomat AlcoDigital P100 do firmy
od 1599.00 zł
Atest przy urządzeniu daje Ci gwarancję, że otrzymasz prawidłowe wyniki badania. Większość producentów dba o to, aby ich sprzęt spełniał normy PN-EN 16280 oraz 15964. Najlepsze alkomaty są dodatkowo testowane w niezależnych instytucjach i otrzymują atesty RoHS, DOT lub FDA.
Decydując się na alkomat z atestem zyskasz:
Homologacja alkomatu polega na wystawieniu tzw. świadectwa wzorcowania. To specjalny dokument, który potwierdza, że w warunkach laboratoryjnych alkotester przeszedł pozytywnie kontrolę wskazań z wzorcem.
Do przeprowadzenia wzorcowania niezbędny jest sprzęt laboratoryjny. Pracownik ustawia na nim testowe stężenie alkoholu, np. 0,1 mg/l (a następnie odpowiednio wyższe wartości). Jeżeli wszystkie wskazania alkomatu są zgodne w wzorcem, wystawiane jest świadectwo wzorcowania.
Nie, to dwie, zupełnie odmienne procedury. Podczas prób wzorcowych nie wykonuje się regulacji sprzętu. Mają one za zadanie sprawdzić jedynie, czy alkomat działa poprawnie. Co więcej, o ile kalibrację można przeprowadzić w zwykłym serwisie, homologacja wymaga skorzystania z usług jednego z laboratoriów akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji.
Co istotne, wzorcowanie alkomatu należy przeprowadzać co sześć miesięcy, bez względu na ilość pomiarów przeprowadzonych w tym czasie.
Przede wszystkim, nie każdy alkomat może być wzorcowany. Dotyczy to wyłącznie sprzętu wysokiej jakości, który jest w stanie podawać wynik z określona dokładnością, mieszczącą się w granicach błędu homologacji.
Aktualne świadectwo wzorcowania pozwala wykorzystać w postępowaniach przygotowawczych lub sądowych niezwykle silny dowód, którego w zasadzie nie da się podważyć. Warto jednak pamiętać, aby regularnie sprawdzać aktualność homologacji. Przekroczenie sześciomiesięcznego terminu chociażby o jeden dzień dyskwalifikuje homologację i zrównuje wyniki alkotestera z tymi, które oferują standardowe urządzenia.