Autoryzowany partner
Niemal każdy rodzic kiedyś zadawał sobie pytanie od kiedy dziecko bez fotelika można przewozić bezpiecznie? Oczywistym jest fakt, że bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów jest priorytetem. Dlatego również coraz częściej mówi się o fotelikach przeznaczonych dla dzieci powyżej 36 kg oraz o konieczności prawidłowego dobierania fotelika samochodowego pod kątem nie tylko czysto ekonomicznym. Przychodzi jednak taki moment, gdy można już przewozić dziecko bez fotelika. Od kiedy jest to bezpieczne i dozwolone?
W tekście ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wiele się zmieniło na przestrzeni lat. Obecnie to nie wiek określa od kiedy dziecko bez fotelika może być przewożone. Ustawodawca zaznaczył, że obowiązek dodatkowego zabezpieczenia podczas podróży ustaje w momencie gdy dziecko osiągnie 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi. Co więcej - oba te warunki muszą zostać spełnione. W przypadku gdy dziecko osiągnie jedynie wagę bez wymaganego wzrostu, konieczne będzie zakupienie specjalnego fotelika powyżej 36 kg. Dalej w ustawie o ruchu drogowym zaznaczono, że istnieją przypadki w których może być przewożone dziecko bez fotelika. Wyjątkami jest przejazd komunikacją miejską, taksówką, oraz pojazdami służb takimi jak karetka oraz pojazdy policji czy straży miejskiej. Jednakże warto zaznaczyć, że zwolnienie z obowiązku posiadania dodatkowego zabezpieczenia dla dziecka w tych sytuacjach nie gwarantuje mu bezpieczeństwa, dlatego warto w miarę możliwości (np. podczas zaplanowanej podróży taksówką) wyposażyć się w fotelik.
Czy przewożenie dziecka bez fotelika może być bezpieczne? Oczywiście że tak! Warunkiem jest odpowiednie przygotowanie i zastosowanie się do wskazówek jakie daje nam nie tylko ustawodawca ale także specjaliści z branży fotelików samochodowych. Niezaprzeczalnym jest fakt, że powinno się przewozić dziecko w foteliku tak długo jak to możliwe. Ponadto dla zachowania optymalnego poziomu bezpieczeństwa należy zadbać aby model fotelika zawsze był odpowiednio dopasowany do wzrostu, wagi i predyspozycji małego pasażera. Faktem jest, że wśród tylu modeli na rynku z różnych kategorii wagowych łatwo się pogubić, dlatego też zawsze zaleca się wizytę w autoryzowanych salonach sprzedaży fotelików samochodowych aby zasięgnąć rady i opinii specjalisty. Gdy warunki wzrostu oraz wagi zostaną spełnione wtedy dziecko bez fotelika może podróżować bezpiecznie, bowiem osiągnięta waga oraz wzrost gwarantują, że pasy bezpieczeństwa jakie zamontowane są w samochodzie zadziałają optymalnie w razie kolizji lub też ostrego hamowania.
Przepisy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym jasno określają konkretne skutki karne jakie wynikają z tytułu niestosowania przepisów i nieprawidłowe przewożenie dziecka. Kierowca, który przewozi dziecko bez zabezpieczenia, niezgodnie z obowiązującym prawem zostanie ukarany punktami karnymi, mandatem oraz w skrajnych przypadkach może nawet stracić prawo jazdy. Kara za złamanie przepisów może wynieść 300 zł i 6 punktów karnych. Taka kara grozi nie tylko w przypadku gdy przewożone jest dziecko bez fotelika, ale również wtedy gdy jedzie tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu przy włączonej poduszce powietrznej pasażera. Niedozwolone jest też przewożenie na przednim siedzeniu bez żadnego zabezpieczenia, oraz w foteliku, którego nieprawidłowy montaż uniemożliwia jego odpowiednie działanie. Na karę narażeni będą również rodzice przewożący dziecko powyżej 3 roku życia w pojeździe, które nie posiada na wyposażeniu pasów bezpieczeństwa i jednocześnie nie jest ujęte w wyjątkach ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
Zatem od kiedy dziecko bez fotelika jest bezpieczne? Przede wszystkim należy kierować się zdrowym rozsądkiem i działać zgodnie z przepisami. Nie ulega wątpliwości, że każdemu rodzicowi zależy na zapewnieniu dziecku nie tylko komfortu podczas podróży ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Z fotelika samochodowego można zrezygnować tylko wtedy gdy dziecko jednocześnie osiągnie minimum 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi.