Autoryzowany partner
Seria zegarków sportowych Garmin Fenix to najbardziej rozpoznawalna linia produktów amerykańskiej firmy Garmin. Od samego początku pulsometry wyróżniały się najwyższą jakością wykonania, dokładnymi pomiarami, a każda kolejna generacja to przełomowe rozwiązania. Przyjrzyjmy się korzeniom serii i temu, co zmieniało się na przestrzeni kolejnych lat.
Pierwsza generacja Fenixa ukazała się w 2012 r. Pierwotnie miał to być zegarek dla wspinaczy wysokogórskich, ale bardzo szybko okazało się, że sprawdza się też w turystyce, geocachingu i wielu innych dyscyplinach. Na tle poprzednich produktów Garmina wyróżniał się elektronicznym kompasem, wysokościomierzem barometrycznym oraz ilością dostępnych opcji, które użytkownik mógł modyfikować. Metalowa obudowa rozpoczęła erę outdoorowych pulsometrów Garmin. Już wtedy żywotność baterii sięgała 50 godzin. Producent jako jeden z pierwszych wyposażył Garmin Fenix 1 w Bluetooth Low Energy. Pierwsza generacja Fenixa raczej nie kojarzyła się z bieganiem. Brakowało w nim obsługi treningów interwałowych, wirtualnego partnera podczas wyścigu czy tworzenia własnych planów ćwiczeń.
Garmin Fenix 2 ukazał się w 2014 r. Druga odsłona Fenixa to przede wszystkim tryb multisport, który ucieszył wszystkich fanów triathlonu. Nowością była też możliwość odbierania wiadomości bezpośrednio z poziomu zegarka (za pośrednictwem protokołu Bluetooth). Wśród szeregu drobnych zmian warto wymienić współpracę z kolarskim czujnikiem mocy, a także szereg nowych funkcji biegowych (pomiar VO2Max, zaawansowana dynamika biegu, asystent regeneracji, oraz predykcje dotyczące przybliżonego czasu ukończenia wyścigu). Mierząc dynamikę biegu, biegacz mógł liczyć na jeszcze większą kontrolę wysiłku dzięki pomiarowi odchylenia w pionie i poziomie, czasu kontaktu z podłożem czy kadencji. O ile Garmin Fenix 1 nie został zaprojektowany do pływania, jego następca mierzył już ilość ruchów, a nawet nadawał się do używania w wodach otwartych.
Premiera trzeciej generacji Fenixa przypadła na 2015 rok. Garmin Fenix 3 jako pierwszy został zaprezentowany w wielu wariantach, różniących się między sobą materiałem paska, szkiełka chroniącego wyświetlacz oraz ramką. Podwyższono także wodoodporność urządzenia z 50 do 100 metrów (ATM10). Ta seria zegarków w pełni współpracuje już z platformą Garmin Connect. Jeżeli chodzi o nowe rozwiązania techniczne, to Fenix 3 zyskał kolorowy wyświetlacz i jako pierwszy nadawał się do codziennego wykorzystania jako smartwatch (mierzył kroki, piętra itp.). Pojawiła się możliwość rejestrowania tętna podczas treningów pływackich (z pasem HRM-Tri lub RM-Swim. Wśród aplikacji zegarka znajdziemy po raz pierwszy rekordy osobiste w poszczególnych dyscyplinach i dane pogodowe aktualizowane na bieżąco. W 2016 roku producent uzupełnił linię o model Garmin Fenix 3 HR Elevate wyposażoną w nadgarstkowy pomiar tętna.
Co ciekawe, producent ominął Fenixa 4. Jak stwierdził producent, powodem tego „przeskoku technologicznego” jest trudność w wymowie słów „Fenix” i „Four” w niektórych dialektach języka mandaryńskiego.
Garmin Fenix 5 to pierwsza seria, dla której Garmin dokonał podziału ze względu na rozmiar koperty (model pomniejszony „S”, tradycyjny Fenix 5 oraz większy Fenix 5X, w którym zwiększono rozdzielczość ekranu z 218x218 do 240x240 pikseli). Wymieniono tutaj czujnik tętna na nowy. Sportowcy mogą też korzystać z mapy topograficznej Europy. Nowy Garmin Fenix 5 to także wyższa jakość ekranu (podwyższono ją z 16 do 64 kolorów). Dzięki temu ekran jest bardziej czytelny i wyraźny. Z nowości warto wymienić dłuższy czas pracy baterii w trybie GPS (nawet do 24 godzin i 75 godzin w trybie UltraTrac) i żyroskop. Fenix 5 oferuje wsparcie dla Segmentów Stravy i obsługę akcesoriów Varia oraz Shimano Di2. Z opcji treningowych warto wymienić monitorowanie progu FTP dla kolarzy.
2018 rok przyniósł wersję Fenix 5Plus. Z nowości warto wymienić obsługę płatności zbliżeniowych Garmin Pay, odtwarzacz MP3 oraz obsługę trzeciego systemu GNSS, europejskiej sieci Galileo. Garmin Fenix 5X Plus otrzymał pulsoksymetr do pomiaru wysycenia krwi tlenem.
Szósta odsłona linii Fenix pojawiła się na rynku w 2019 roku i bardzo szybko została uznana za najbardziej zaawansowany zegarek sportowy. Producent utrzymał tutaj podział na trzy rozmiary koperty. Z nowości warto wymienić funkcję Power Manager służącą do zarządzania baterią, odświeżony czujnik tętna (Garmin Elevate 3.0) działający także pod wodą oraz pulsoksymetr w standardzie. Wszystkie zegarki zyskały mapy kurortów narciarskich. Producent podzielił serię na dwie linie – podstawowa i Pro. Ulepszona wersja otrzymała Wi-Fi, mapy (w tym mapy pól golfowych) oraz obsługę muzyki. Wersja Pro została wzbogacona o mapy popularnościowe Trendline, które wyświetlają najczęściej wybierane szlaki w okolicy. Z nowości warto jeszcze wymienić funkcję PacePro, pozwalająca na lepsze planowanie strategii biegu oraz odnowiony ClimbPro z nową kolorystyką. Nowa bateria wytrzymuje nawet do 80 dni w trybie ekspedycyjnym i do 60 godzin w trybie treningowym z włączonym zapisem GPS co sekundę. W modelu Garmin Fenix 6 producent dopasował też chipset GPS do innych modeli swoich zegarków, zmieniąc go z modelu Mediatek na moduł Sony.
Całkowitą nowością było rozszerzenie oferty o modele z „Solar” w nazwie. Zmiana polega na zastąpieniu klasycznej soczewki modelem fotowoltaicznym, który może przetworzyć część padającego na niego światła słonecznego na energię elektryczną. W efekcie czas pracy urządzenia ulega jeszcze większemu wydłużeniu.
Obecnie Garmin nie ogłosił oficjalnie żadnej daty, która zapowiadałaby premierę kolejnej odsłony Fenixa, ale dotychczasowa historia serii sugeruje, że można jej się spodziewać niedługo (być może nawet koniec 2021 roku lub 2022 rok). Na forach internetowych pojawiają się coraz liczniejsze domysły dotyczące tego, co producent może zaproponować użytkownikom w Garmin Fenix 7. Wśród najpopularniejszych sugestii można wskazać:
Nowe premiery Garmin sugerują natomiast, że niemal na pewno można spodziewać się lepszego wyświetlacza, płynniejszych animacji oraz dokładniejszego czujnika tętna i saturacji. Nowy Garmin Forerunner 945 LTE pokazał też, że producent inwestuje w rozwój łączności wysokoprzepustowej, ale z naciskiem na bezpieczeństwo (a nie np. możliwość prowadzenia rozmów za pomocą zegarka). Ile z tych obietnic i oczekiwań okaże się prawdą, czas pokaże. Możemy być jednak spokojni o to, że amerykański producent po raz kolejny zaskoczy swoich fanów.
Seria Garmin Fenix to powszechnie uznane, najbardziej rozbudowane zegarki multisportowe dostępne na rynku. Inżynierowie amerykańskiego koncernu traktują serię outdoorowych zegarków jak pole testowe do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, dlatego zegarki Fenix zawsze są wyposażone w najnowsze technologie.
Począwszy od drugiej generacji, Fenixy stały się synonimem outdoorowego zegarka multisportowego, który sprawdzi się w każdych warunkach, bez względu na okoliczności. Jeżeli więc szukasz wytrzymałego urządzenia, pojemnej baterii, która wytrzyma wiele godzin oraz rozbudowanych funkcji, które ułatwią Ci poprawę formy sportowej, seria Fenix jest dla Ciebie!