Autoryzowany partner
Firma Garmin uzupełniła portfolio swoich produktów o nową generację zegarka dla żeglarzy. Mowa o Garmin Quatix 7. Tym razem to multisportowy komputer treningowy, który sprawdzi się zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Co potrafi nowy smartwatch dla wodniaków?
Nowy zegarek Garmin Quatix 7, podobnie jak seria Fenix 7, występuje w trzech wersjach:
Każda z nich ma takie same możliwości, jeżeli chodzi o funkcje sportowe i morskie. Model Sapphire otrzymał jednak wyświetlacz AMOLED zamiast MIP. Jest on bardziej czytelny i oferuje lepsze odwzorowanie kolorów niż technologia używana w innych zegarkach Garmin. Kolejną różnicą jest nawigacja dwuzakresowa, która trafiła tylko do wersji z szafirowym szkłem.
Garmin wyposażył model Solar w panel fotowoltaiczny wbudowany w ekran. Dzięki temu bateria może być na bieżąco ładowana dzięki energii słonecznej. Dla maksymalizacji korzyści niezbędne jest eksponowanie zegarka przez minimum 3 godziny dziennie na światło o natężeniu 50 tysięcy luksów.
Waga zegarka waha się od 70 do 89 g. Wymiary koperty to 51 x 51 x 14,9 mm w modelu Solar lub 47 x 47 x 14,5 mm w modelu bazowym i Sapphire. Średnica ekranu wynosi 1,3 lub 1,4 ‘’ (dla modelu solarnego). Sama matryca ma rozdzielczość 260 x 260 pikseli w wersji Standard oraz 280 x 280 pikseli w wersji Solar. Model z ekranem AMOLED może pochwalić się rozdzielczością 416 x 416 pikseli.
Wszystkie wersje mają wymienne paski w systemie QuickFit.
Zegarek jest sterowany za pomocą ekranu dotykowego lub wbudowanych przycisków. Funkcję dotyku można selektywnie włączyć lub wyłączyć (np. dla trybu aktywności).
Zegarek Garmin z serii Quatix 7 jest wodoodporny do głębokości 100 m. W zależności od wersji może mieć 16 lub 32 Gb (dla wersji Sapphire) pamięci wewnętrznej przeznaczonej na nowe mapy, muzykę, czy aplikacje.
Najwięcej funkcji w nowym Quatix 7 dotyczy sportów wodnych. Urządzenie może łączyć się z ploterami, sondami, czy systemami Fusion. Dzięki temu użytkownik ma możliwość zdalnego sterowania wybranymi funkcjami.
Obsługa zaawansowanej nawigacji pozwala również przekazać sterowanie nad łodzią autopilotowi, który będzie na bieżąco korygował kurs, kierując jednostkę do celu.
Strumieniowe przesyłanie danych umożliwia błyskawiczne przesyłanie najważniejszych informacji ze sparowanych urządzeń do pamięci zegarka. Dotyczy to m.in.:
Wbudowany system alertów ostrzega przed zmianami pływów i wysyła alarmy kotwiczne.
Istotną funkcję odgrywają rozbudowane opcje nawigacyjne analogiczne jak w najbardziej zaawansowanych zegarkach sportowych Fenix 7 lub Garmin Epix 2. Dzięki obsłudze map topograficznych terenu zintegrowanych z mapami morskimi i przybrzeżnymi bluechart można świadomie sterować łodzią, planować trasę z wyprzedzeniem, a także przenosić POI z plotera bezpośrednio na widok w smartwatchu. Dwuzakresowa nawigacja, która znalazła się w modelach Sapphire, zwiększa precyzję odczytu i zapisu pozycji kosztem skróconego czasu działania baterii.
Oprócz map bazowych użytkownik ma dostęp do odwzorowania stoków narciarskich i pól golfowych na całym świecie.
Wreszcie opcja SailAssist ma na celu symulowanie udziału w regatach. Zegarek pomoże znaleźć idealny moment do startu i odzwierciedli położenie statku względem linii startu.
Nowy zegarek Garmin Quatix 7 stał się kompleksowym pulsometrem treningowym także dla lądowych dyscyplin jak bieganie, wspinaczka, MTB i wiele innych. Producent zaimplementował do niego zaawansowane funkcje monitorowania wysiłku znane m.in. z serii Fenix 7, czy Tactix 7. Warto wśród nich wymienić:
Wśród ciekawostek warto wymienić, że zegarek sportowy Garmin współpracuje z aplikacją i kamerą Surfline Sessions. To opcja przeznaczona dla surferów, którzy chcą uwiecznić swoje osiągnięcia, a następnie oglądać je i skorygować błędy.
Z kolei biegacze skorzystają z monitorowania dynamiki biegu w czasie rzeczywistym. To zestaw parametrów takich jak kadencja, długość kroku, czas kontaktu z podłożem, czy odchylenie w pionie i poziomie. Ich ocena umożliwia pracę nad technika kroku biegowego, zwiększenie tempa i redukcje odczuwanego zmęczenia potreningowego.
Zegarek Garmin Quatix 7 przyda się też do oceny podstawowych parametrów zdrowia. Wbudowany czujnik OHR Elevate 4.0 monitoruje puls i saturację krwi, a także poziom stresu i częstotliwość oddechu. Dodatkowo w trybie Health Snapshot urządzenie zmierzy HRV, które jest przydatne do oceny stopnia regeneracji organizmu i rozpoznania oznak ewentualnego przetrenowania z wyprzedzeniem.
Moduł monitorowania zdrowia obejmuje śledzenie długości i jakości snu z podziałem na poszczególne fazy oraz okresy wybudzeń. Opcja Sleep Insights generuje też zestawy podpowiedzi, które mają na celu poprawę higieny wypoczynku.
Zegarek Quatix 7 to nie tylko uniwersalne narzędzie do treningów, ale również kompleksowy smartwatch Garmin, z którego użytkownik skorzysta na co dzień.
Producent wyposażył go w moduł NFC. Służy on do dokonywania płatności zbliżeniowych, więc nie musisz już pamiętać o zabieraniu ze sobą portfela, ani nawet karty płatniczej.
System inteligentnych powiadomień pozwala odbierać na zegarku wiadomości SMS, e-maila oraz komunikaty PUSH z aplikacji, zarządzać nimi oraz usuwać te niepotrzebne.
Smartwatch Garmin Quatix 7 obsługuje też usługi dostawców muzyki – Deezer, Spotify oraz Amazon Music. Dzięki temu można szybko stworzyć playlistę ulubionych utworów.
Oczywiście podobnie jak inne zegarki Garmin, także Quatix 7 może być personalizowany dzięki pobieraniu nowych zasobów z platformy Connect IQ Store. To źródło nowych tarcz, widżetów, pól danych, czy aplikacji. Część z nich może być płatna, ale większość jest darmowa i pozwala na zmodyfikowanie funkcji zegarka lub dodanie nowych możliwości.