Autoryzowany partner
Garmin Fenix 6 jako pierwszy na rynku smartwatch Garmin z funkcją GPS, zaoferował możliwość ładowania baterii z użyciem promieniowania słonecznego. Aktualnie w asortymencie Garmin znajduje się kilknaście modeli z wersji Solar Edition, które zostały wyposażone w ekran z innowacyjną technologią soczewki Power Glass. Pozwala ona uzupełnić poziom mocy akumulatora w zegarku bez podłączania do źródła zasilania. Jak działa ta funkcja i czy warto w nią zainwestować?
Innowacyjne rozwiązanie Solar dostępne jest już w kilkunastu modelach Garmin.
A także zegarki wojskowe i taktyczne:
Na wewnętrznej stronie ramki koperty zegarka można zauważyć wąski pasek o 1 mm szerokości. Jest to pierwszy z dwóch elementów, które zasilają mechanizm promieniami słonecznymi. Ta cienka warstwa została w całości stworzona z ogniw fotowoltaicznych, co oznacza, że jesteśmy w stanie (przy pełnym słońcu) zamienić 100% docierających promieni w energie elektryczną, która zasili nasz smartwatch sportowy.
Drugim elementem jest panel słoneczny znajdujący się na całej górnej powierzchni urządzenia. Ogniwo, umieszczone pod wierzchnią warstwą wyświetlacza jest w stanie wykorzystać już tylko 10% docierającego światła - pomimo, że panel jest znacznie większy niż ramka wokół niego. Dzieje się tak ponieważ promienie nie padają bezpośrednio na mechanizm fotowoltaiczny, lecz muszą pokonać szklaną warstwę ochronną.
Dla zapewnienia odpowiedniej ochrony oraz utrzymania eleganckiego wyglądu wyświetlacza przez długi czas – w pulsometrach firmy Garmin zastosowano hartowaną soczewkę Corning® Gorilla® Glass 3, która uniemożliwia jego przypadkowe zarysowanie. Dzięki temu, także mechanizm solarnego ładowania zyskuje dodatkowe zabezpieczenie – a to z kolei umożliwia prawidłowe docieranie światła do paneli fotowoltaicznych w smartwatchu.
Modele zegarków sportowych Garmin Solar Edition posiadają widżet kontroli ładowania. Dzięki temu użytkownik może sprawdzić w czasie rzeczywistym nie tylko aktualne dane na temat ładowania solarnego, ale także stopień intensywności padania promieni słonecznych na panele fotowoltaiczne wewnątrz urządzenia. W najwyższych modelach wydajność baterii w trybie smartwatch wynosi około 21 dni przy naładowaniu kablem, a w przypadku korzystania z funkcji zasilania energią słoneczną może zostać zwiększona nawet o 3 kolejne dni. Wyjątkowy w tej serii jest zegarek do biegania Garmin Instinct Solar, który dzięki zastosowaniu energooszczędnego ekranu monochromatycznego, wytrzymuje w trybie smartwatcha 24 dni, zaś przy ładowaniu energią słoneczną ten okres wydłużyć można aż do 54 dni.
Ogniwa fotowoltaiczne nie mają jednak na celu pełnego naładowania baterii zegarka triathlonowego, a raczej zapewnienie dłuższego czasu jej pracy. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że w dni pochmurne bądź zimowe ładowanie może nie być aż tak skuteczne, z powodu zmniejszonego dostępu do promieniowania słonecznego. Z tą myślą Garmin Solar Edition zostały wyposażone w nowy, całkowicie konfigurowalny system