Autoryzowany partner
Wybrane zegarki marki Garmin obsługują interaktywne mapy topograficzne. To ogromne ułatwienie podczas wycieczki w góry lub treningu wykonywanym w nowym miejscu. Oprócz obszarów zainstalowanych w pamięci urządzenia domyślnie użytkownik może wgrać nowe mapy. Jak to zrobić?
Nie wszystkie zegarki sportowe Garmin obsługują mapy topograficzne. Tę funkcję można znaleźć w:
Urządzenia kupione w Polsce mają fabrycznie załadowaną mapę Europy.
Rodzaj instalacji zależy od modelu urządzenia. W starszych zegarkach konieczne jest wykorzystanie zewnętrznego oprogramowania BaseCamp lub samodzielnego przekopiowania plików do pamięci. W nowych urządzeniach można to zrobić z poziomu zegarka, wybierając funkcję Map Manager.
Samodzielna instalacja polega na pobraniu gotowej mapy (np. z rozszerzeniem .IMG) i wklejeniu pliku do folderu zegarka po podłączeniu go do komputera. Cały proces jest bardzo prosty, a po zakończeniu kopiowania mapa powinna pojawić się w menu wyboru wyświetlanego obszaru.
Korzystanie z BaseCamp wymaga pobrania oprogramowania, które mona znaleźć tutaj: https://www.garmin.com/pl-PL/software/basecamp/. Po uruchomieniu aplikacji należy wybrać zakładkę „Mapa” oraz „Zainstaluj mapę w urządzeniu”. W nowo otwartym Garmin Map Install trzeba już tylko zlokalizować właściwe urządzenie i wybrać mapę z listy dostępnych obszarów, które mają zostać zainstalowane. Ostatni krok to wybór „Wyślij mapy” i zatwierdzenie go.
Poprzez instalację częściową można wybrać dokładny obszar, który ma zostać zainstalowany. Użytkownik ma też możliwość usunięcia obszarów wcześniej dogranych. Ma to znaczenie, jeżeli potrzebny jest jedynie wycinek mapy, a nie jej całość.
Najnowsze smartwatche z rodziny Fenix 7, Tactix 7 i Epix gen. 2 zostały wyposażone w aplikację Map Manager. Po połączeniu zegarka z siecią Wi-Fi z poziomu menu należy uruchomić funkcję, a następnie znaleźć właściwy obszar i wybrać opcję „Dodaj mapę” -> „Start” -> „Pobierz”.
W ten sam sposób można usunąć zainstalowaną w zegarku mapę, ale zamiast opcji „Pobierz” trzeba wybrać „Usuń”.
W przypadku najnowszych urządzeń nie jest potrzebne instalowanie żadnych aplikacji, ani podłączanie zegarka do komputera. Oczywiście nadal można skorzystać ze standardowych metod wymiany plików.
Warto pamiętać, że każde urządzenie może mieć nieco inną ilość pamięci wewnętrznej, a to ona limituje możliwość dodawania kolejnych obszarów. Może się okazać, że przed zapisaniem kolejnej mapy konieczne będzie usunięcie jednej z już zainstalowanych.
Pliki zawierające mapy są bardzo obszerne i potrafią ważyć nawet kilkanaście gigabajtów. Przed rozpoczęciem ich instalacji należy upewnić się, że zegarek jest w pełni naładowany, a najlepiej podłączyć go do zewnętrznego źródła zasilania. Jeżeli bateria wyczerpie się, zanim pulsometr wykona update, może dojść do awarii oprogramowania!
Dodanie nowych map w zegarkach Garmin nie jest trudne. Obsługa aplikacji i samych urządzeń przebiega intuicyjnie. Jedyny problem polega na konieczności odczekania nawet kilku godzin w przypadku instalacji dużych obszarów.