Autoryzowany partner
W sklepie Garmin Connect IQ dostępne są nowe widżety, tarcze i aplikacje, które można pobrać na zgodne urządzenia Garmin. Niektóre z nich są płatne, ale duża część software’u jest całkowicie darmowa. Wśród dostępnych produktów cyfrowych dostępny jest też widżet do mierzenia jakości powietrza w otoczeniu. Można z niego skorzystać zarówno w starszych pulsometrach, jak i zupełnie nowych seriach Garmin Fenix 7 i Garmin Tactix 7. Jak działa to rozwiązanie i kiedy warto z niego korzystać?
Większość z nas na co dzień trenuje w mieście lub blisko terenów zabudowanych. Rosnące zanieczyszczenie środowiska sprawia, że chcąc, czy nie wdychamy liczne związki chemiczne takie jak spaliny, smog, dym papierosowy i wiele innych, szkodliwych substancji.
W przypadku sportowców problem jest tym bardziej palący, że zwiększona wentylacja towarzysząca intensywnym treningom powoduje pobieranie znacznie większych ilości powietrza niż robią to osoby, które nie uprawiają sportu.
Rozwiązaniem może okazać się znalezienie optymalnego czasu na trening. Optymalnego, czyli takiego, kiedy poziom zanieczyszczenia w powietrzu spada poniżej alarmującego poziomu. Pomóc może w tym widżet do pomiaru jakości powietrza.
Z software’u należy korzystać tak samo, jak ze wszystkich innych widżetów. Wystarczy przewinąć ekran z głównego menu za pomocą przycisków Góra/Dół lub korzystając z ekranu dotykowego (np. w modelu Garmin Venu 2 Plus), aby dostać się do pętli widżetów.
Po pętli można nawigować, przesuwając ją w górę lub dół. Na ekranie mieści się jednocześnie do 3 widżetów. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat wybranej funkcji, należy wybrać dany widżet lub kliknąć w niego na ekranie dotykowym (m.in. zegarki Garmin Fenix 7, Garmin Tactix 7).
Pętlę widżetów można dowolnie modyfikować, dodając nowe aplikacje, usuwając stare lub zamieniając kolejność tych już wybranych.
Aplikacja do mierzenia jakości powietrza monitoruje:
W pełnej wersji aplikacji trzy ostatnie parametry dostępne są z historią. Aby urządzenie mogło dokonać pomiaru, musi być połączone z telefonem oraz odczytać położenie za pomocą wbudowanego modułu GNSS. Dzięki temu wskaże lokalizację (miejsce), miejscowość oraz kraj, a także jakość GNSS w momencie mierzenia i koordynaty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby długość i szerokość wprowadzić ręcznie i sprawdzić jakość powietrza dla innej, wybranej lokalizacji.
W praktyce stosuje się wiele różnych indeksów oceny jakości powietrza, ale widżet odwołuje się do CAQI (ang. Common Air Quality Index). Jest on wyrażony wartością liczbową w skali od 1 do 100, gdzie:
Skala kończy się na 100, a każdy odczyt powyżej tego progu oznacza bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza.
W parze ze wzrostem klasy indeksu idzie wzrost ilości zanieczyszczeń 2,5 oraz 10 PM. To pyły zawieszone, których obecność w powietrzu na szerszą skalę działa drażniąco dla ustroju, a nawet rakotwórczo.
Aplikacja do pomiaru jakości powietrza jest zgodna z wieloma urządzeniami marki Garmin. Wśród nich można wymienić m.in.:
Dzięki widżetowi do badania jakości powietrza znalezienie dobrego miejsca i czasu do treningów stanie się łatwiejsze.