Autoryzowany partner
Nowa wersja kultowego smartwatcha sportowego Garmin Fenix 6 zaprezentowała funkcję ułatwiającą życie narciarzom i turystom, którzy dla odmiany urlop wolą spędzać otoczeni górami pokrytymi śniegiem. Użytkownicy otrzymali do dyspozycji mapy tras narciarskich z uwzględnieniem ponad 2000 kurortów na całym świecie.
Firma Garmin opublikowała na oficjalnej stronie listę wszystkich tras wchodzących w skład Ski Map – znajdziemy tam zarówno bardzo znane ośrodki, jak i te niszowe i rzadziej odwiedzane. Z poziomu pulsometru możemy sprawdzić, czy docelowy kurort posiada oznaczone trasy oraz wyciągi, a także ustalić, jak do niego dotrzeć, choć trzeba nieco się wysilić zanim dotrzemy do właściwych opcji.
Nowe rozwiązanie wymaga dostępu do map topograficznych z poziomu urządzenia, dlatego nie każdy zegarek Garmin pozwoli na skorzystanie z funkcji wyszukiwania. Oto lista pulsometrów, których posiadacze otrzymują dostęp do nowych rozwiązań w pełnym wydaniu:
Obecnie, najnowszą wersją aplikacji Ski Map jest wersja 2.0 i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości Garmin miał zamiar aktualizować to rozwiązanie. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zegarki sportowe, które posiadają wbudowane mapy topograficzne automatycznie korzystają z najnowszej wersji Ski Map. Jak zatem sprawdzić oprogramowanie?
Po wybraniu konfiguracji urządzenie automatycznie wyświetli bieżącą wersję aplikacji. Jeżeli nie jest to wersja najnowsza, powinniśmy skorzystać z darmowej aplikacji Garmin Express dostępnej pod tym adresem: https://www.garmin.com/pl-PL/software/express/windows/ w celu wyszukania i instalacji w pamięci pulsometru najnowszej wersji oprogramowania.
Lista wszystkich kurortów uwzględnionych w Garmin Ski Map jest bardzo obszerna. Producent oferuje wgląd we wszystkie pozycje pod tym adresem - https://support.garmin.com/en-US/?faq=pKdgWE6ohx0IIWIB72vtm8. Wśród różnych informacji dotyczących Garmin Ski Map, widnieje także List of Ski resorts.
Choć Garmin jest koncernem amerykańskim i projekty tej firmy mają globalny zasięg, wśród tras i ośrodków uwzględnionych w aplikacji nie zostały pominięte także te, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród amatorów sportów zimowych w Polsce. Dla przykładu, aplikacja uwzględnia:
Podgląd mapy jest banalnie prosty, kiedy znajdujemy się już w określonym miejscu. Co jednak w sytuacji, kiedy chcemy podejrzeć mapę trasy narciarskiej chociażby we Włoszech, kiedy fizycznie znajdujemy się w Polsce? Garmin przewiduje dwa rozwiązania takiego problemu.
Po pierwsze – i najłatwiejsze – możliwe będzie skorzystanie z widoku mapy topograficznej na wyświetlaczu zegarka Fenix i ręczne przesuwanie widoku tak, aż znajdziemy interesujące nas miejsce na mapie. Jest to jednak rozwiązanie czasochłonne, żmudne i niezbyt efektywne.
Nieco bardziej skomplikowaną metodą, ale za to znacznie szybszą, jest skorzystanie z aplikacji Sendpoints. Działa ona w ten sposób, że z poziomu wyszukiwarki Google w smartfonie użytkownik może zlokalizować dowolne miejsce na mapie, a następnie przesłać lokalizację do kompatybilnego zegarka Garmin.
Tytułowy program można pobrać za darmo z platformy Connect IQ. Aplikacja dostępna jest pod tym adresem - https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/p/616398#overview i można zainstalować ją w telefonie komórkowym z systemami operacyjnymi Android lub iOS. Aby korzystać z pomocy w lokalizowaniu docelowych miejsc, należy zainstalować Sendpoints w pamięci zegarka, który posiadaja opcję dostępu do map topograficznych.
Kolejny krokiem jest wizyta na stronie internetowej aplikacji - http://www.sendpoints.us/, gdzie wystarczy wprowadzić nazwę interesującej nas lokalizacji albo identyfikujące ją współrzędne. Po zatwierdzeniu wyboru smartwatch Garmin prosi użytkownika o podanie czterocyfrowego kodu, który został wygenerowany przez aplikację. Po jego zatwierdzeniu, lokalizacja zostaje automatycznie zapisana w pamięci smartwatcha sportowego. Aby korzystać z Sendpoints, nie jest konieczne zakładanie jakiegokolwiek konta, jak również podawanie danych osobowych.
Aby móc skorzystać z transferu lokalizacji, zegarek musi być połączony z telefonem za pomocą bezprzewodowego protokołu bluetooth oraz wykryty przez aplikację Garmin Connect.
Po wgraniu danego miejsca do pamięci zegarka damskiego lub męskiego, możliwe jest rozpoczęcie nawigowania do niego w ramach dowolnej aktywności z dowolnego miejsca na świecie.
Oczywiście, nie wszystkie zegarki Garmin mogą obsługiwać aplikację Sendpoints, ale ich lista nie jest ograniczona wyłącznie do tych modeli, które wyposażone są w mapę topograficzną. Tak więc, z tego rodzaju nawigacji skorzystamy także w:
Na czym polega różnica w nawigacji, kiedy zegarek triathlonowy nie posiada mapy topograficznej? Śledzenie trasy nie będzie odbywało się dokładnie po szlaku, ale po linii prostej (na tzw. azymut, który określa kierunek).
Mapa tras narciarskich i wyciągów to świetne rozwiązanie dla wszystkich miłośników sportów zimowych. Bez względu na to, czy interesują nas kurorty polskie czy też zagraniczne, warto wesprzeć tradycyjne metody nawigacji technologią oferowaną przez firmę Garmin, która po raz kolejny pokazała, że proste i intuicyjne pomysły wcale nie muszą być uproszczone jeżeli chodzi o funkcjonalność.