Autoryzowany partner
Dla wielu biegaczy długodystansowych półmaraton jest kamieniem milowym w rozwoju formy sportowej. Dla niektórych staje się też bardzo istotnym punktem odniesienia w przygotowaniach do maratonu. Trening do półmaratonu, choć nie jest skomplikowany, wymaga dużego zaangażowania i przemyślanych przygotowań. Jak przebiec półmaraton z zegarkiem Garmin i pobić swój rekord?
Połowa dystansu maratońskiego liczy sobie dokładnie 21,097 m. Choć w porównaniu z maratonem (a tym bardziej ultramaratonem) wydaje się, że nie jest to wiele, duża część biegaczy ma problem z doborem środków treningowych.
Półmaraton zaliczany jest do dystansów długich, mimo to, jeżeli biegacz postawi sobie za cel pobicie określonego czasu, nie można opierać treningów wyłącznie na długich wybieganiach i wycieczkach biegowych. W przygotowaniach nie powinno zabraknąć jednostek tempowych, rytmów, fartleków, i to wykonywanych na znacznie dłuższych odcinkach niż w przypadku przygotowań do biegu na 10 km.
Oczywiście żaden biegacz nie trenuje do półmaratonu, opierając się wyłącznie na intensywnych jednostkach, ale bez przygotowania serca i mięśni do wysiłku anaerobowego przyspieszenie na trasie stanie się bardzo trudne. Jak w przygotowaniach do rekordu półmaratonu może pomóc zegarek Garmin?
Zegarki sportowe Garmin zostały wyposażone w rozbudowane funkcje do monitorowania stanu wytrenowania. Dzięki temu biegacz może znacznie precyzyjniej zarządzać wysiłkiem i lepiej przygotować się do zawodów.
Wybierając pulsometr Garmina do biegania, warto rozważyć następujące serie:
Wszystkie one wspierają kompleksowe monitorowanie formy. Niektóre dodatkowo posiadają szeroki wachlarz opcji nawigacyjnych jak mapa topograficzna, Tracback, czy wyszukiwanie popularnych tras w okolicy.
Funkcja monitorowania obciążenia treningowego pomaga ocenić, w jakim stopniu dany bieg był męczący poprzez przypisanie wartości RPE od 1 do 5. Zegarek Garmin automatycznie wykrywa rodzaj wysiłku (tlenowy lub beztlenowy) oraz klasyfikuje go poprzez tzw. etykiety treningu do jednej z kilku grup korzyści. Dzięki temu biegacz może od razu ocenić, czy bieg był regeneracyjny, wpłynął na poprawę bazy, tempa lub progu mleczanowego.
Obciążenie treningowe jest odwzorowywane za pomocą wartości liczbowych oraz wykresu graficznego dostępnego w pamięci urządzenia do 7 dni wstecz oraz aplikacji Connect.
Algorytm Pace Pro pomaga dopasować tempo użytkownika do założonego czasu półmaratonu. W aplikacji Connect za pomocą kilku prostych suwaków można wyznaczyć strategię biegu i czas ukończenia wyścigu.
System automatycznie przeliczy międzyczasy dla każdego kilometra, z uwzględnieniem splitu pozytywnego lub negatywnego. Dzięki temu biegacz nie musi się zastanawiać, czy nie biegnie za szybko lub przeciwnie – zbyt wolno, ponieważ kontroluje to za niego zegarek.
Dystans półmaratonu to nie jedyna trudność, z jaką borykają się sportowcy. Równie ważny jest profil wysokościowy trasy. Dlatego wybrane urządzenia Garmin obsługują funkcję Climb Pro, która po wyznaczeniu kursu wyświetla:
W ten sposób znacznie łatwiej zaplanować wysiłek i rozłożyć go w czasie.
Nową funkcją dostępną m.in. w Fenix 7 i Epix gen. 2 jest monitorowanie maksymalnej wytrzymałości biegacza. Real Time Stamina w oparciu o tętno maksymalne, wyznaczone strefy i pułap tlenowy szacuje jak długo lub jak daleko sportowiec będzie w stanie się przemieszczać z uwzględnieniem aktualnego obciążenia organizmu.
Real Time Stamina przydaje się do wyznaczania indywidualnej odporności na zmęczenie i ułatwia pokonanie rekordu półmaratonu przez lepsze zarządzanie energią.
Przydatną funkcją dla biegaczy przygotowujących się do zawodów będzie też predykcja czasu dla wybranych dystansów (5 km, 10 km, półmaraton i maraton).
Nowe urządzenia Garmin nie tylko pokazują aktualny stan formy, ale wyświetlają też jej trend na podstawie ostatnich 4 tygodni.
Innym rozwiązaniem są też sugerowane treningi. W oparciu o parametry wydolności i historię treningów zegarek generuje podpowiedzi co do struktury treningów biegowych ze wskazaniem czasu trwania i tempa poszczególnych odcinków.
Moduł treningowy to także Garmin Coach, czyli adaptacyjny plan treningowy, który na bieżąco dopasowuje się do osiągów i ocenia progres formy. Korzystając z Garmin Coach, można przygotować się właśnie maksymalnie do dystansu półmaratonu.