Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Porównanie Garmin Fenix 7 – którą wersję wybrać?

Kultowy zegarek outdoorowy Fenix 6 doczekał się niedawno następcy. Firma Garmin zaprezentowała model Garmin Fenix 7. Choć nie znajdziemy tutaj dwóch zupełnie odmiennych wersji tak, jak w przypadku wersji oznaczonej numerem 6 (zwykła i Pro), producent nadal dywersyfikuje serię na trzy linie i trzy rozmiary. Czym różnią się poszczególne wersje pulsometru i którą z nich wybrać?

Rozmiar koperty w Garmin Fenix 7

Pierwszym, na co warto zwrócić uwagę, jest rozmiar koperty nowego Garmin Fenix 7. Podobnie jak w poprzedniej generacji smartwatcha, także tutaj do sprzedaży trafiły trzy wersje:

  • Garmin Fenix 7S – rozmiar koperty 42 mm, grubość koperty 14,1 mm, waga w wersji Base 63 g,
  • Garmin Fenix 7 – rozmiar koperty 47 mm, grubość koperty 14,5 mm, waga w wersji Base 79 g,
  • Garmin Fenix 7X – rozmiar koperty 51 mm, grubość koperty 14,9 mm, waga w wersji Solar (najniższa dostępna) 96 g.

We wszystkich rozmiarach producent zastosował kolorowy dotykowy ekran z transreflektywną matrycą Memory-In-Pixel. Różnice dotyczą jednak jego rozmiarów i rozdzielczości.

  • Wersja S otrzymała ekran o średniy 1,2 cala i rozdzielczości 240 x 240 pikseli,
  • W wersji standardowej został zamontowany ekran o średnicy 1,3 cala i rozdzielczości 260 x 260 pikseli,
  • W wersji X znalazł się ekran o średnicy 1,4 cala i rozdzielczości 280 x 280 pikseli.

Warto zwrócić uwagę, że wersja Base występuje w rozmiarze S i zwykłym, ale wersja Solar i Sapphire Solar jest dostępna we wszystkich trzech gabarytach. Wymiary koperty to nie tylko większy rozmiar wyświetlacza, ale także pojemniejsza bateria.

Wersje Garmin Fenix 7

Poszczególne wersje zegarka Garmin Fenix otrzymały nieco inne możliwości. Wersja Base jest linią standardową, pozostałe stanowią jej rozwinięcie. Należy przy tym zwrócić uwagę, że rozmiar X jako jedyny został wyposażony w funkcję latarki, którą można włączyć z poziomu menu lub skrótem klawiszowym.

Latarka może świecić w jednym z kilku poziomach jasności oraz trybów. Oprócz trybu ciągłego producent zaprogramował emisję światła SOS, połączonego z kadencją biegu oraz stroboskopowego. W ten sposób łatwo dopasować tryb do sytuacji.

Przyjrzyjmy się możliwościom oferowanym przez poszczególne wersje Garmin Fenix 7.

Garmin Fenix 7 Base

Wersja bazowa została wyposażona we wszystkie funkcje software’u, jakie przewidział producent. Zegarek obsługuje mapy topograficzne z możliwością wgrywania ich bezpośrednio z poziomu zegarka (aplikacja Map Manager). Oprócz tego pulsometr jest wyposażony w protokół Wi-Fi, obsługuje serwisy muzyczne oraz płatności zbliżeniowe (dzięki modułowi NFC). W pamięci smartwatch Garmin znajduje się 16 Gb pamięci z przeznaczeniem np. na mapy lub muzykę.

Garmin Fenix 7 Solar

Wersja Solar ma wszystkie rozwiązanie zaprezentowane w wersji bazowej, ale producent zamontował tutaj panele solarne. Ich efektywność będzie różna, w zależności od trybu, w jakim funkcjonuje urządzenie i spełnienia warunków dziennego nasłonecznienia. Optymalny efekt zachodzi po spędzeniu 3 godzin przy naświetleniu rzędu 50 tysięcy luksów (co odpowiada umiarkowanie słonecznej pogodzie). Podobna funkcja została wprowadzona również w innych modelach, jak choćby Garmin Tactix Delta Solar czy Forerunner 955 Solar.

Garmin Fenix 7 Solar Sapphire

W wersji oznaczonej jako Solar Sapphire pojawiło się najwięcej nowości. Przede wszystkim zmianie uległy komponenty, z jakich jest wykonany zegarek. O ile wcześniej była to stal nierdzewna, polimer i szkło Gorilla, w tym modelu producent zastosował tytan i szkło szafirowe. To jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów na ziemi i ustępuje jedynie diamentowi (9/10 w skal Mohsa).

Ilość pamięci zwiększono do 32 Gb. Tradycyjną nawigację uzupełniła funkcja Dualband GNSS, czyli nawigacji dwuzakresowej.

Na czym polega dwuzakresowa nawigacja?

Garmin Fenix 7 Solar Sapphire to pierwszy zegarek amerykańskiego producenta, gdzie zastosowano nawigację dwuzakresową. Kiedy warto korzystać z tego rozwiązania?

Standardowe moduły GNSS montowane w zegarkach łączą się z satelitami krążącymi nad ziemią, korzystając z sygnału L1. Dual Band GNSS idzie o krok dalej i łączy się także równolegle z sygnałem L5. W efekcie wymiana informacji o położeniu między zegarkiem a satelitami zachodzi ze znacznie większą częstotliwością (w przybliżeniu dziesięciokrotną), a rysowany na mapie sygnał jest znacznie dokładniejszy. Ryzyko zgubienia pozycji w tym trybie jest niewielkie.

Warto pamiętać, że dla nawigacji dwuzakresowej Garmin Fenix 7 automatycznie uruchamia wszystkie GNSS, a nie tylko GPS.

Dwuzakresowa nawigacja będzie przydatna wszędzie tam,gdzie do tej pory zegarki sportowe miały duży problem z lokalizacją położenia sportowca. Przyda się w mieście, zalesionym terenie oraz podczas poruszania się po terenie mocno pagórkowatym.

Wydajność paneli słonecznych w zegarkach solarnych Garmin Fenix 7

W stosunku poprzedniej generacji zegarków solarnych Garmin Fenix 6, w nowej serii ogniwa fotowoltaiczne zwiększyły się praktycznie o połowę - porównując modele Fenix 6X oraz Garmin Fenix 7X Sapphire Solar. W praktyce oznacza to jeszcze wydajniejszą pracę pulsometru. Jak prezentuje się czas działania w modelu w zależności od rozmiaru koperty?

Garmin Fenix 7S

  • w trybie zegarka – 11 dni (14 dni w trybie solar)
  • w trybie zegarka z włączonym oszczędzaniem energii – 38 dni (87 dni w trybie solar)
  • z włączonym GPS – 37 godzin (46 godzin w trybie solar),
  • wszystkie systemy GNSS – 26 godzin (30 godzin w trybie solar),
  • wszystkie systemy GNSS, dwuzakresowo – 16 godzin (17 godzin w trybie solar),
  • wszystkie systemy GNSS, z muzyką – 7 godzin
  • z włączonym GPS, oszczędzanie baterii – 90 godzin (162 godziny w trybie solar),
  • w trybie wycieczki – 26 dni (43 dni w trybie solar).

Garmin Fenix 7

  • w trybie zegarka – 18 dni (22 dni w trybie solar),
  • w trybie zegarka z włączonym oszczędzaniem energii – 57 dni (173 dni w trybie solar),
  • z włączonym GPS – 57 godzin (73 godziny w trybie solar),
  • wszystkie systemy GNSS – 40 godzin (48 godzin w trybie solar),
  • wszystkie systemy GNSS, dwuzakresowo – 24 godziny (26 godzin w trybie solar),
  • wszystkie systemy GNSS, z muzyką – 10 godzin,
  • z włączonym GPS, oszczędzanie baterii – 136 godzin (289 godzin w trybie solar),
  • w trybie wycieczki – 40 dni (74 dni w trybie solar).

Garmin Fenix 7X

  • w trybie zegarka – 28 dni (37 dni w trybie solar),
  • w trybie zegarka z włączonym oszczędzaniem energii – 90 dni (powyżej 1 roku w trybie solar),
  • z włączonym GPS – 89 godzin (122 godziny w trybie solar),
  • wszystkie systemy GNSS – 63 godziny (77 godzin w trybie solar),
  • wszystkie systemy GNSS, dwuzakresowo – 38 godzin (42 godziny w trybie solar),
  • wszystkie systemy GNSS, z muzyką – 16 godzin,
  • z włączonym GPS, oszczędzanie baterii – 213 godzin (578 godzin w trybie solar),
  • w trybie wycieczki – 62 dni (139 dni w trybie solar).

Nietrudno zauważyć, że w przypadku modelu Garmin Fenix 7x czas działania z ładowaniem słonecznym w stosunku do standardowego czasu działania baterii wzrasta o 30%.

Soczewka Power Glass to technologia, która przyda się przede wszystkim turystom i podróżnikom, którzy planują odciąć się od cywilizacji na przynajmniej kilka dni. Skorzystają z niej także ultramaratończycy, triathloniści i duathloniści, potrzebującym dostępu do danych z zegarka lub mapy topograficznej na wyjątkowo długiej trasie. Funkcje te stanowią przewagę nad popularną serią Garmin Forerunner.

Którą wersję Garmin Fenix 7 wybrać?

W przypadku nowej generacji zegarków Fenix nie ma już takiego dylematu jak w przypadku poprzedniej serii. Obecnie wszystkie modele obsługują mapy, które mogą na bieżąco aktualizować. Korzystają z protokołu Wi-Fi, płatności bezprzewodowych i wszystkich udogodnień zaprogramowanych w softwarze.

Wersje Solar oraz Sapphire Solar będą dobrym wyborem dla osób, które szukają zegarka działającego naprawdę długo. Warto także przypomnieć, że Sapphire Solar jako jedyny wspiera dwuzakresową nawigację, która może być przydatna podczas długich wypraw. Do codziennych, krótkich treningów wystarczający będzie podstawowy model Base.

Wersja Sapphire Solar wyróżnia się solidniejszymi komponentami, które z pewnością wytrzymają wiele przypadkowych uderzeń o skałę lub drzewo. Wszystkie wspomniane zegarki Garmin spełniają jednak wymagania wojskowej normy wytrzymałości MIL-STD810G.

Każdy model nowego Fenixa na nadgarstku prezentuje się elegancko i przykuwa wzrok jakością wykonania. Podobnie jak w przypadku poprzedniej serii, niewielkie modele S przypadną do gustu raczej kobietom. Średni rozmiar koperty jest unisexowy. Z największego (Garmin Fenix 7X Sapphire) skorzystają głównie mężczyźni.

Nowy Garmin Fenix 7 to połączenie ponadczasowego stylu i zaawansowanych możliwości technologicznych. Producent po raz kolejny udowodnił, że granicę dokładności pomiarów fizjologicznych oraz jakości wykonania można przesunąć jeszcze dalej.

wróć do góry