Autoryzowany partner
Zegarki Garmin wyposażone w nawigację satelitarną obsługują nie tylko trasy, które same zarejestrują podczas treningu lub wycieczki. Mają też możliwość prowadzenia użytkownika po szlaku zaplanowanym w zewnętrznej aplikacji. Jednym z takich software’ów jest serwis mapaturystyczna.pl. Jak działa to rozwiązanie?
Internetowa aplikacja pozwala zaplanować trasę z uwzględnieniem polskich szlaków turystycznych. Informacje gromadzone przez projektantów oprogramowania obejmuje nie tylko same trasy, ale też schroniska, punkty GOT, zdjęcia, opinie i utrudnienia na szlakach.
Mapa Turystyczna występuje w dwóch wersjach – darmowej i płatnej. Możemy z niej korzystać zarówno na komputerze, jak i urządzeniu mobilnym z systemem operacyjnym Android oraz iOS.
Czym różni się wersja premium od zwykłej? Przede wszystkim brakiem uciążliwych reklam w serwisie. W aplikacji mobilnej Premium możemy liczyć też na nawigację, mapę do pobrania na telefon, a w desktopowej na statystyki tras w regionie oraz opcje „Moje trasy na mapie”.
Zwłaszcza możliwość korzystania z map bez dostępu do sieci może okazać się przydatna w miejscach, gdzie operator mobilny ma trudności z zagwarantowaniem sygnału. Propagację fal radiowych upośledza zwłaszcza znaczne pofałdowanie terenu, duże i gęste zalesienie oraz zbyt duża odległość między stacjami czołowymi TBS.
Oczywiście Mapa Turystyczna nie jest jedyną możliwością uploadowania trasy do zegarka Garmin. Można korzystać z oprogramowania sugerowanego przez amerykańskiego producenta: Garmin Basecamp lub Garmin Explore. Okazuje się jednak, że Mapa Turystyczna jest bardziej uniwersalna i przyjazna w użytkowaniu.
Ze szlaku stworzonego z wykorzystaniem serwisu skorzystamy w każdym urządzeniu obsługującym nawigację po kursie. Będą to m.in. zegarki Garmin Fenix, Tactix i Forerunner, ale też komputery rowerowe Edge oraz nawigacja do pieszych wędrówek, jak np. modele Oregon.
Aby wygenerować trasę w portalu, należy stworzyć konto użytkownika. Po zalogowaniu się mamy dostęp do trzech zakładek:
Samo planowanie trasy jest intuicyjne. Każdy ze znalezionych na mapie punktów może być początkiem, końcem lub fragmentem środkowym trasy. W zależności od rozmieszczenia „chorągiewek” trasa sama dopasuje się do przebiegu szlaków turystycznych. Jeżeli nie chcemy za każdym razem korzystać z wyszukiwarki, łatwo można przeciągnąć flagi w inne miejsce.
Aby nie utracić stworzonego fragmentu trasy, warto raz na jakiś czas go zapisać poprzez kliknięcie symbolu żółtej dyskietki. W darmowej wersji aplikacji można przechowywać do 5 tras.
Przed pobraniem szlaku możemy zmienić jego nazwę. W tym celu w zakładce „Moje konto” wybieramy opcję zaplanowane trasy i wpisujemy wybraną nazwę. Na dole głównego ekranu znajduje się przycisk pozwalający na pobranie odcinka w formacie .gpx. To standard xml pozwalający na wymianę informacji między urządzeniami do obsługi nawigacji satelitarnej.
Pobrany plik .gpx można umieścić w pamięci zegarka poprzez transfer danych za pomocą kabla USB dołączonego do urządzenia i programu Garmin Base Camp lub bezprzewodowo poprzez Garmin Connect Mobile (wymagane jest skorzystanie z protokołu Bluetooth).
W przypadku korzystania z Garmin Connect ślad GPS trzeba otworzyć za pomocą platformy. Pozostaje zapisać go i przesłać do kompatybilnego urządzenia za pomocą opcji „Wyślij do urządzenia”.
Aby rozpocząć nawigację po kursie z poziomu zegarka, należy wybrać docelową aktywność (np. bieg, jazda na rowerze lub wędrówka) i w opcjach Nawigacja ->Kursy znaleźć nowo utworzoną trasę.
Mapa turystyczna to prosty w obsłudze serwis posiadający duże możliwości. Pozostaje obserwować, jak będzie się zmieniał w kolejnych miesiącach.