Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Informacje o producentach:

Garmin Polar
 

Pulsometr na klatkę piersiową

Najnowsza generacja zegarków sportowych wykorzystuje już powszechnie technologię fotopletyzmografii w celu odczytania tętna użytkownika. To niezwykle wygodne rozwiązanie, całkowicie bezinwazyjne i bardzo proste w użyciu. Ma jednak swoje wady. Dlatego nadal wielu doświadczonych biegaczy, kolarzy i lekkoatletów preferuje klasyczny pulsometr na klatkę piersiową. Wyposażone w czujnik do pomiaru tętna komunikują się z zegarkiem, dostarczając najważniejszych informacji.

W naszym sklepie oferujemy czujniki, które pasują do zegarków firmy Garmin oraz Polar. Pod dostępnymi produktami znajdziesz również szereg przydatnych porad i wskazówek, jak prawidłowo wybrać i używać pulsometr na klatkę piersiową.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Jak działa pulsometr na klatkę piersiową?

Pas do pomiaru tętna jest wykonany z elastycznego materiału, który nie obciera skóry i jest praktycznie niewyczuwalny w trakcie treningu. Jego kluczowym elementem są dwie elektrody, które należy umieścić w taki sposób, aby znajdowały się na wysokości serca po obu stronach mostka. Każdy pas do pomiaru tętna jest wyposażony w wymienialny czujnik, który łączy się z zegarkiem, wykorzystując technologię komunikacji radiowej ANT+, Bluetooth albo obie te technologie jednocześnie. Zadaniem czujnika jest zbieranie informacji o tętnie użytkownika i tę funkcję posiada każdy model (np. Polar H10 i Garmin HRM Pro). Zwróć jednak uwagę, że czujniki do zegarków Garmin (np. HRM-Run i HRM-Tri), choć nieco droższe, wspierają też monitorowanie dynamiki biegu. To unikalny zestaw funkcji przydatny dla biegaczy. Korzystając z niego, masz dostęp do takich informacji, jak:

  • czas kontaktu z podłożem,
  • kadencja,
  • odchylenie pionowe i poziome,
  • długość kroku.

Pamiętaj, że nie ma możliwości wykorzystania tego samego pulsometru do pomiaru tętna dla zegarków dwóch różnych producentów. Oznacza to, że pas, którego używasz, korzystając z zegarka Polar GritX czy Polar Vantage V2 nie może być użyty razem z zegarkami Garmin (np. z serii Forerunner albo Fenix) i odwrotnie. Z drugiej strony, raz kupiony pulsometr na klatkę piersiową będzie pasował do wszystkich modeli z aktualnej generacji smartwatchy producenta. W praktyce więc wystarczy, że raz kupić czujnik np. Garmin HRM Run, a będzie on pasował zarówno do zaawansowanych pulsometrów, jak Garmin Tactix, jak i bardziej lifestyle’owych modeli, np. Garmin Vivoactive.

Który pulsometr na klatkę piersiową wybrać?

Wszystkie pulsometry na klatkę piersiową wykorzystują „złoty standard” pomiaru pracy serca, czyli technologię EKG. Użytkownicy zegarków sportowych Polar mogą wybierać między:

  • opaskami H9 i H10,
  • sensorem OHR Verity Sense.

Posiadacze zegarków Garmin mają do wyboru pulsometr na klatkę piersiową:

  • HRM-Swim,
  • HRM-Run,
  • HRM-Pro,
  • HRM-Dual

Kiedy warto kupić pulsometr na klatkę piersiową i jak go poprawnie używać?

Pas do pomiaru tętna będzie przydatny, jeżeli zależy Ci na maksymalnie dokładnych wynikach odczytów. To niezastąpione narzędzie pracy wszystkich biegaczy, którzy starają się precyzyjnie sterować tempem biegu, dostosowując go do częstotliwości pracy serca. Dzięki elektrodom czujnik zbiera precyzyjne dane o wyładowaniach elektrycznych, które napędzają Twoje serce. To metoda dużo mniej podatna na zakłócenia niż optyczny pomiar tętna. Nie jest też uzależniona od cech osobniczych jak karnacja skóry albo budowa układu krwionośnego. Pulsometr na klatkę piersiową sprawdzi się także zimą, kiedy ze względu na kilka warstw odzieży nie ma możliwości założenia zegarka bezpośrednio na nadgarstek. Kiedy nie warto kupować pasa do pomiaru tętna? Przede wszystkim, przydatność takiego urządzenia jest mocno ograniczona w przypadku sportowców, którzy biegają na ekstremalnie długie dystanse, jak np. ultramaratończycy. W ich przypadku wysiłek i tak przez większą część trasy odbywa się w pierwszych dwóch lub trzech strefach treningowych, dlatego precyzyjne monitorowanie tętna nie ma aż tak dużego znaczenia. W zupełności wystarczy pomiar nadgarstkowy. Aby uzyskać maksymalnie dokładne dane z czujnika, należy stosować się do kilku, prostych wskazówek. Przede wszystkim pulsometr powinien być założony na odpowiedniej wysokości (nie za nisko, ale i nie za wysoko). Ważne, aby mocno przylegał do klatki piersiowej, ale nie powinien utrudniać normalnego oddychania. Każdy czujnik do działania wykorzystuje baterię (jej model może być różny, ale zawsze będzie to jedna z „pastylek”). Jeżeli odczyt tętna jest bardzo chaotyczny lub zanika, spróbuj wymienić baterię na nową. Szczegółową instrukcję wymiany znajdziesz na stronie producenta. Przed każdym użyciem pulsometru na klatkę piersiową lekko namocz elektrody zwykłą wodą z kranu. W ten sposób poprawisz przewodnictwo elektryczne, a zapis HR od samego początku będzie stabilny. Pamiętaj, aby regularnie prać tekstylną część pasa w pralce. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu, ale przede wszystkim zwiększysz precyzję rejestracji. Odkładający się w materiale pot zawiera związki, które mogą zakłócać działanie czujnika. Jeżeli potrzebujesz precyzyjnych odczytów tętna, wybierz jeden z pulsometrów na klatkę piersiową. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dopasować pas z czujnikiem do Twoich potrzeb.

wróć do góry