Autoryzowany partner
Informacje o producentach:
TacxTrenażery interaktywne wyposażone są w koło zamachowe, a często także w dodatkową elektronikę, która ma za zadanie mierzyć parametry kluczowe podczas jazdy. W tej grupie można wyróżnić dwa rodzaje urządzeń, w zależności od zastosowanej technologii – trenażery magnetyczne oraz elektromagnetyczne. To droższe i mniej poręczne rozwiązanie, niż tradycyjne trenażery rolkowe. W zamian jednak, oferuje znacznie większe możliwości, jeżeli chodzi o rozwój formy sportowej.
Czym jeszcze charakteryzują sie trenażery interaktywne? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie pod produktami, na dole strony.
17199.00 zł
Tacx Neo Bike Smart trenażer interaktywny
11999.00 zł
8590.00 zł
Tacx Neo 2T Smart trenażer interaktywny
5488.00 zł
Tacx Flux 2 Smart trenażer interaktywny
2988.00 zł
Tacx Flux S Smart trenażer interaktywny
2298.00 zł
Tacx Flow Smart trenażer interaktywny
1199.00 zł
Tacx Neo Ruchome platformy 010-13193-00
1135.00 zł
Tacx Boost - zestaw z czujnikiem trenażer interaktywny
1050.00 zł
Tacx Boost trenażer interaktywny
769.00 zł
Zasadniczą cechą trenażera interaktywnego jest to, że wymaga on demontażu tylnego koła. Rower montowany jest na specjalnym stelażu, a napęd podłącza się bezpośrednio do kasety, która znajduje się w trenażerze. Dzięki temu, opór regulowany jest przez elektronikę sterującą kołem zamachowym i jego natężenie może być znacznie większe, niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania.
Jeżeli chodzi o kwestie bardziej praktyczne, interaktywne trenażery kolarskie są znacznie cięższe i nieco większe niż rolkowe, a co za tym idzie, trudniej się je rozkłada i przechowuje. Nie ma także możliwości złożenia mechanizmu koła zamachowego.
Jest to rozwiązanie bardziej stabilne. O ile korzystanie z trenażera rolkowego wymaga nieco wprawy, w przypadku zaawansowanych mechanizmów opartych na kole zamachowym, nie ma możliwości upadku. Rower tkwi sztywno przymocowany do urządzenia.
Do generowania oporu, producenci wykorzystują magnesy ferrytowe, neodymowe lub elektromagnesy w zróżnicowanej ilości. Dla przykładu, trenażery interaktywne Tacx najczęściej posiadają łącznie 16 lub 32 magnesy mieszanego typu. Pozwala to na płynny efektywny trening przy zachowaniu wysokiej kultury pracy.
Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma typami trenażerów jest rodzaj napędu. O ile w przypadku kolarskich trenażerów rolkowych maksymalny poziom oporu określa system przełożeń przewidziany przez producenta, o tyle dla modeli interaktywnych, możliwości sięgają znacznie dalej. W przypadku najlepszych trenażerów Tacx, maksymalny opór to ponad 2000 Wat. Pozwala to na trenowanie podjazdów z podobną intensywnością, jak nasze mięśnie aktywują klasyczne treningi kolarskie w górach.
Kolejna kwestia dotyczy pomiarów parametrów kolarskich, czyli mocy, prędkości i kadencji. Aby skorzystać z nich w trenażerze rolkowym, musimy na własną rękę zaopatrzyć się w odpowiednie moduły i czujniki. W przypadku trenażerów interaktywnych, większość modeli posiada te czujniki już w standardzie. Dzięki temu wykonywany trening jest bardziej świadomy i w łatwiejszy sposób można go ukierunkować na kształtowanie określonych cech.
Wiele zaawansowanych urządzeń posiada także szereg dodatkowych funkcji, jak symulowanie podjazdu lub spadku terenu czy automatyczne uwzględnienie nawierzchni podczas korzystania z aplikacji treningowych (opcja wprowadza rower w mikro drgania, dopasowane intensywnością do faktury nawierzchni).
Interaktywność w praktyce oznacza także łączność bezprzewodową. Producenci najczęściej wybierają protokoły ANT+ oraz Bluetooth Smart. Dzięki temu nie ma przeszkód, aby efekty treningu kolarskiego oglądać na aplikacji w smartfonie lub na wyświetlaczu zegarka sportowego.
Opcja, która jest bardzo często pożądana przez użytkowników to możliwość parowania trenażera z aplikację treningową, jak Zwift lub Tacx. Te programy pozwalają przenieść się użytkownikowi w świat wirtualnej rzeczywistości i umożliwiają rywalizację z innymi kolarzami na najbardziej znanych trasach na całym świecie.
Dzięki dostępowi do oprogramowania treningowego, zyskujemy gotowe plany treningowe, nagrania z tras, a także możemy wgrać własny ślad GPS i poruszać się po nim podczas jazdy. Wszystkie te rozwiązania są niedostępne w trenażerach rolkowych.
Czy jest to rozwiązanie dla każdego? Niekoniecznie. Początkujących kolarzy może zniechęcić cena urządzenia. O ile model rolkowy kupimy za cenę kilkuset złotych, trenażer interaktywny potrafi kosztować kilka (a w przypadku najlepszych urządzeń nawet kilkanaście) tysięcy. Onieśmielać może także ilość dostępnych opcji, możliwości konfiguracji i kompatybilnych urządzeń.
Z tego rozwiązania z pewnością skorzystają rowerzyści, którzy mają już za sobą pierwsze sezony kolarskie i są nastawieni na rozwój formy sportowej, bez względu na warunki pogodowe. Będzie to trafione rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie musimy martwić się o brak miejsca.
Jeżeli chodzi o uniwersalność zastosowania, trenażery interaktywne nie ustępują modelom rolkowym. Nawet, kiedy nasz rower nie będzie pasował do uchwytu, wystarczy wyposażyć się w specjalny adapter.