Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Filtruj

Cena

Producent

Waga produktu

Ilość magnesów

Maksymalna moc

Maksymalne nachylenie

Dokładność danych wyjściowych

Symulacja spadku

Masa bezwładności

Maksymalna siła hamowania

Koło zamachowe

Średnica rolki

Kompatybilność z rowerami

Informacje o producentach:

Tacx
 

Trenażer rolkowy

Trenażery rolkowe to rodzaj urządzeń, które pozwalają na przeprowadzenie treningu kolarskiego w domowych warunkach podczas niekorzystnej aury pogodowej. Nie posiadają one wbudowanego komputera pokładowego, jak również możliwości zewnętrznego generowania oporu przez koło zamachowe. Za ich wyborem przemawia jednak atrakcyjna cena, wygoda korzystania oraz uniwersalność.

Więcej na temat trenażerów rolkowych dowiesz się z tekstu ponieżej produktów.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Trenażery rolkowe - cechy charakterystyczne

Rolkowe trenażery kolarskie opierają się na konstrukcji ramy, wyposażonej w system rolek, na których ustawia się rower górski lub szosowy. Koła roweru, wprawiane w ruch za pomocą pracy mięśni, obracają walce. Dzięki ich ruchowi obrotowemu, użytkownik ma wrażenie zbliżone do tego, jakiego doświadcza podczas jazdy na jednośladzie.

Aby zapobiec wypadnięciu roweru ze stelaża, producenci montują różnego rodzaju rozwiązania, mające za zadanie kompensować gwałtowne przyspieszenia lub zwolnienia tempa jazdy. Dla przykładu, rolkowe trenażery Tacx posiadają rolki stożkowe lub specjalny Swing System, który absorbuje nagłe skoki prędkości. Dzięki temu, kolarz może ćwiczyć na rowerze szybkie zrywy i sprinty bez obawy o upadek lub utratę równowagi.

Charakterystyczną cechą trenażerów typu rolkowego jest to, że nie podpinamy swojego roweru pod koło zamachowe, znajdujące się w zestawie, ale przez cały czas musimy balansować na swoim sprzęcie. Dzięki temu, jazda doskonale kształtuje poczucie równowagi, balansu oraz mięśnie głębokie. Wadą takiego rozwiązania jest to, że opór stawiany mięśniom jest określany wyłącznie przez tempo pracy, nie ma możliwości zwiększenia go za pomocą wbudowanej elektroniki, jak ma to miejsce w trenażerach magnetycznych lub elektromagnetycznych.

Sprzęt tego typu jest także bardzo łatwy w użyciu. O ile trenażery magnetyczne potrafią zajmować sporo miejsca, modele rolkowe można szybko złożyć, a sam stelaż waży bardzo niewiele.

Trenażery rolkowe a trenażery interaktywne - różnice

Podstawowa różnicą, jaka oddziela modele rolkowe od interaktywnych, jest brak możliwości podłączenia sprzętu do komputera i oprogramowania, która na bieżąco analizuje dane. Oczywiście, nie ma przeciwwskazań do tego, aby dokupić do roweru odrębny czujnik mocy, prędkości i kadencji, ale musimy w tym celu zainwestować w dodatkowe moduły. Większość modeli interaktywnych domyślnie obsługuje pomiary podstawowych parametrów.

Urządzenia, które nie są interaktywne, nie oferują także możliwości podłączenia do aplikacji treningowych, jak Zwift lub Tacx. Wprawdzie nie są one niezbędne do przeprowadzenia kompleksowego treningu, ale stanowią świetne urozmaicenie, które pomaga walczyć z rutyną ćwiczenia w warunkach domowych. Co bardziej istotne, pozwalają na rywalizację z innymi użytkownikami aplikacji. Dla wielu sportowców to właśnie aspekt współzawodnictwa jest kluczowy w wybranej dyscyplinie.

Część trenażerów interaktywnych, jak choćby Tacx Neo 2T Smart oferuje także dodatkowe funkcje, które zwiększają realizm jazdy podczas korzystania z aplikacji treningowych. Kiedy komputer wykryje, że użytkownik porusza się po nierównym terenie, jak np. żwir lub drewniany most, automatycznie wprowadza rower w delikatne drgania, które symulują prawdziwą jazdę. Trenażery rolkowe nie mają dostępu do takich rozwiązań.

Dla kogo rolkowe trenażery rowerowe będą najlepsze?

To podstawowe rozwiązanie jest świetne dla początkujących kolarzy, którzy szukają sposobu na utrzymanie w okresie zimowym wypracowanej formy.

Trenażery rolkowe Tacx sprawdzą się wszędzie tam, gdzie dysponujemy niewielką ilością miejsca, jak wynajmowany pokój lub małe mieszkanie. Ich dużą zaletą jest niska cena, łatwość przechowywania oraz uniwersalność. Takie rozwiązanie techniczne nie wymaga demontażu, więc dopasujemy do niego każdy rower.

wróć do góry