Autoryzowany partner
Urządzenia marki Garmin, które zostały wyposażone w autonomiczny moduł GPS, pozwalają na zaawansowane planowanie trasy i nawigowanie po śladzie. To idealne rozwiązanie dla sportowców, turystów, ale także kierowców. Co warto wiedzieć o ustalaniu trasy w zegarkach i innych sprzętach amerykańskiego producenta?
Planowanie trasy przejazdu to nic innego, jak wytyczenie szlaku, po którym urządzenie będzie prowadziło użytkownika przy wykorzystaniu sygnałów z sieci satelitów. W zależności od urządzenia trasę można zaprojektować w platformie Connect lub Garmin BaseCamp. Wyznaczanie trasy jest proste i do pewnego stopnia zautomatyzowane (system sam wylicza m.in. odległość, profil wysokości i łączy wybrane punkty, rysując ślad po sieci dróg).
Urządzenia Garmin, w zależności od przeznaczenia, mogą korzystać z różnych rodzajów map terenu.
Urządzenia Garmin obsługują nowoczesne mapy wektorowe. Nie tylko automatycznie dopasowują się one do powiększenia obrazu, ale umożliwiają korzystanie z inteligentnego planera trasy. Nie ograniczają się wyłącznie do wyznaczenia linii prostej tak, jak starsze mapy rastrowe.
Trzeba pamiętać, że do korzystania z nawigacji w zegarkach konieczne jest uruchomienie aktywności (np. spacer, bieg, wędrówka). Bez tego urządzenie nie będzie monitorowało trasy.
Po mapie w urządzeniu można sprawnie nawigować (przybliżać i oddalać obraz oraz przesuwać mapę w każdym kierunku). Nawet w niewielkich zegarkach nie sprawia to żadnego problemu.
Utworzenie gotowego śladu i przesłanie go do kompatybilnego urządzenia Garmin może zająć zaledwie kilka minut. Jak wygląda planowanie trasy z zegarkiem wyposażonym w mapy?
Utworzenie trasy biegowej lub kolarskiej ułatwia skorzystania z platformy Connect. Należy otworzyć zakładkę Trening, a następnie Kursy>Utwórz kurs. Po wybraniu docelowej dyscypliny trasę można wyznaczyć automatycznie (wskazując punkt początkowy, kierunek oraz dystans) lub ręcznie, dodając kolejne punkty na mapie.
Ekran tworzenia kursu można konfigurować poprzez dodanie znaczników kilometrów oraz zmianę sposobu wyświetlania mapy (domyślny, satelitarny, teren). Aplikacja może też wskazać, które trasy są szczególnie chętnie wybierane przez innych użytkowników (opcja Heatmap).
Kreator kursów może też przeliczyć średnie tempo i czas pokonania utworzonej trasy. W kompatybilnych urządzeniach (np. Fenix 6 Pro) do kursu można utworzyć także strategię tempa Pace Pro.
Gotową trasę należy zapisać oraz przesłać do urządzenia, które następnie musi zostać zsynchronizowane. Inaczej gotowy kurs nie pojawi się w pamięci zegarka.
Aby uruchomić trasę, wystarczy wybrać aktywność (np. bieg), lewym środkowym przyciskiem wejść do menu i znaleźć opcję Nawigacja>Kursy>Rozpocznij kurs.
Rysowanie trasy na mapie możliwe jest na dwa sposoby:
Pierwszy sposób jest bardziej intuicyjny. Użytkownik jest prowadzony od jednego zakrętu do kolejnego, a na ekranie wyświetlają się odpowiednie komunikaty (przypominające to, co znamy z nawigacji samochodowej).
Wyznaczanie śladu w linii prostej oznaczy wprawdzie najkrótszą trasę, ale to rozwiązanie odpowiednie dla bardziej doświadczonych osób. Sportowcy mogą je znać z biegów na orientację. Może to być też dobry sposób na przemieszczanie się po wodach otwartych, jeżeli głębokość zbiornika na to pozwala.
Wiele urządzeń marki Garmin wspiera funkcję powrotu po śladzie (tzw. TracBack). Nawigacja, po stworzeniu planu trasy lub jej zapisaniu w czasie rzeczywistym jest w stanie odtworzyć ją do punktu wyjścia. To szczególnie przydatne rozwiązanie, kiedy wycieczka lub trasa biegu nie zakładają robienia pętli, a także w przypadku zgubienia się w nieznanym terenie. Opcja TracBack przewiduje wyłącznie powrót po zapisanej trasie.
Drugą możliwością jest opcja Trasa. W tym przypadku obliczanie trasy następuje na nowo i urządzenie doprowadzi użytkownika do punktu wyjścia, ale inną drogą w linii prostej (z uwzględnieniem wykluczeń, np. wybór najkrótszej trasy).
Producent przewidział kilka sposobów wyszukiwania lokalizacji. Mogą one różnić się w zależności od urządzenia i wybranej opcji. Najpopularniejsze z nich to:
W trakcie pieszej wędrówki lub biegu przydatna może okazać się także opcja Celuj i idź. Po znalezieniu punktu w okolicy urządzenie będzie automatycznie prowadziło do niego, wyświetlając wskazówki, pozostały dystans i przybliżony czas przybycia na miejsce.
W praktyce warto przetestować wszystkie rodzaje nawigacji, aby umieć wybrać ten, który w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej.
Nawigacja w zegarkach oraz innych urządzeniach Garmin to duże ułatwienie podczas treningów, wędrówek i podróży. Korzystając z rozbudowanych opcji ułatwiających znalezienie trasy oraz gotowej mapy można bez obaw eksplorować każdy teren, nawet ten zupełnie obcy.