Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Filtruj

Cena

Producent

Rok wejścia na rynek

Przeznaczenie

Dotykowy ekran

Kolorowy ekran

Personalizacja tarczy

Szafirowe szkiełko

Moduł GPS

Czujnik tętna (HR)

Wersja czujnika tętna

Obsługa map

Nawigowanie po trasie

Odtwarzacz muzyki

Powiadomienia z tel.

Płatność zegarkiem

Doładowanie solarne

WI-FI

Wysokościomierz

Kompas

Pulsoksymetr

Monitor aktywności

Monitorowanie snu

Interwały

Asystent odpoczynku

Pułap tlenowy

Wodoszczelność

Dynamika biegu

Bateria w trybie GPS

Bateria maksymalnie

Informacje o producentach:

Coros Garmin
 

Zegarek z pulsoksymetrem

Monitory aktywności dla sportowców nieustannie ewoluują. Zegarki sportowe stają się coraz bardziej odporne na uszkodzenia i jednocześnie lżejsze. Najwięcej zmian dotyka jednak ich wnętrza. Zakres dostępnych funkcji i opcji treningowych oferuje coraz bardziej precyzyjne pomiary, dokładniejsze testy i kompleksowy monitoring organizmu. Osobom, które szukają uzupełnienia odczytów zegarka o nowe parametry, polecamy zegarek z pulsoksymetrem. To rozwiązanie służy do pomiaru stopnia nasycenia krwi tlenem, inaczej zwane jest saturacją krwi. Przydatne jest zarówno podczas pracowania nad formą jak i w innych celach zdrowotnych.

Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób działa pulsoksymetr oraz jakich, praktycznych korzyści możemy po nim oczekiwać.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Jakie korzyści daje zegarek z pulsoksymetrem?

Korzyści z zegarka z pulsoksymetrem są dwojakie. Przede wszystkim (i dotyczy to wszystkich użytkowników, nie tylko zaawansowanych sportowców), odczyty saturacji pozwalają ustalić, czy nic niepokojącego nie dzieje się z naszym układem oddechowym lub krwionośnym. Gwałtowne spadki natlenienia powinny skłonić nas do refleksji nad stanem zdrowia.

Drugą kwestią, niezwykle istotną z punktu widzenia osób trenujących na znacznych wysokościach, jak biegacze górscy, kolarze crossowi, ale też turyści górscy, jest ocena aklimatyzacji organizmu do wysokości. Nauka już dawno temu wykazała, że podczas wysiłku na znacznej wysokości, zdolność hemoglobiny do transportu tlenu przejściowo maleje, jeżeli nie jesteśmy przystosowani do danego rodzaju pracy. Zegarek z pulsoksymetrem pomaga dobrać intensywność wysiłku do aktualnej dyspozycji, a także monitorować przystosowanie się ciała do nowych warunków.

Tryby działania pulsoksymetru

Większość zegarków wyposażonych w pomiar SpO2 podaje dane w podobny sposób.

Na wyświetlaczu zegarka z pulsoksymetrem znajdziemy informacje o aktualnej wartości saturacji, jej zmianie w ciągu ostatniej doby, ewentualnie graficzne odwzorowanie wyników, przedstawiające korelację saturacji ze zmianami wysokości.

Urządzenia mierzące natlenienie krwi może funkcjonować w jednym z kilku trybów. Najczęściej będzie to pomiar całodobowy, nocny lub „On Spot”, czyli wykonywany na życzenie.

Jak działają zegarki z pulsoksymetrem?

Działanie pulsoksymetru opiera się na zasadzie spektrofotometrii, czyli nieinwazyjnego, równoległego emitowania fal o dwóch długościach – 660 nm i 940 nm, zwanych inaczej światłem czerwonym i podczerwonym. Promieniowanie przenika przez skórę i naświetla żyły przebiegające przez nadgarstek.

Płynąca w naczyniach krwionośnych krew, a dokładniej hemoglobina może przenosić tlen (wtedy mówimy o oksyhemoglobinie). Kiedy hemoglobina nie transportuje tlenu, określa się ją mianem hemoglobiny zredukowanej. Emitowane fale absorbowane są w zmiennym stopniu, zależnie od tego, czy padają na cząsteczki hemoglobiny połączonej z tlenem, czy też nie. Zegarki z pulsoksymetrem podają pomiar SpO2 jako wartość procentowa. Dla przykładu, jeżeli pulsoksymetr w wyniku pomiaru pokazał wartość 95% oznacza to, że 95% hemoglobiny rozprowadza tlen do tkanek ciała.

Za prawidłowy wynik, jaki powinien pojawić się w przypadku zdrowego człowieka, uznaje się wartości pomiędzy 95%, a 99%, choć parametr może spadać w zależności od warunków, w jakich trenujemy (dotyczy to zwłaszcza dużych wysokości). Odczyt, który prezentuje zegarek z pulsoksymetrem może być nieprecyzyjny, jeżeli ruszamy się w trakcie pomiaru lub nie czyścimy regularnie zegarka.

wróć do góry