Autoryzowany partner
Firma Garmin wprowadza do swoich pulsometrów serii Fenix, podobnie jak do innych serii, wiele innowacji pomagających w uprawianiu sportu i kontroli stanu organizmu. Ciekawymi funkcjami są czujniki mogące ostrzec przed niebezpieczeństwami dla zdrowia. Jednym z nich jest alert o nietypowym zachowaniu pracy serca, który będzie niezwykle pomocny w czasie przerw między treningami.
W trakcie aktywności fizycznej tętno człowieka zmienia się drastycznie i jest to całkowicie normalne. Zegarki sportowe Garmin mierzą tętno, by dostarczyć informacji o tym, jak zmienia się kondycja. W takim przypadku czujnik tętna wyłapuje drobne różnice w tętnie, celem określenia tempa biegu oraz wytrzymałości organizmu.
Poza treningiem tętno powinno być spokojne i płynne. Każda gwałtowna zmiana tego rytmu bez specjalnej przyczyny może być oznaką zaburzeń, które nie pozostaną bez wpływu na ogólne zdrowie. Może się więc okazać, że funkcja uchroni kogoś przed niebezpieczeństwem i pomoże zdiagnozować problemy. Skoki pulsu mogą oczywiście następować też na skutek stresu, ale w tym wypadku czujnik skupiać się będzie głównie na tym, czy rytm zmienia się bez przyczyn zewnętrznych.
Opcja alertu załączy się automatycznie, kiedy zegarek triathlonowy wykryje, że od jakiegoś czasu nie była rejestrowana żadna aktywność fizyczna. Od tego momentu, podczas monitorowania pulsu, każde nagłe odstępstwa od zwyczajnego rytmu, będą odnotowywane. Chodzi tu zarówno o spontaniczne skoki pulsu, jak i jego obniżenia, bo te także są przejawem nietypowych zachowań serca.
Korzystać ze wspomnianego alertu można na takich zegarkach Garmin jak:
Korzystanie z tej opcji jest bardzo pomocne, więc warto ją włączyć. W jaki sposób? Gdzie w ustawieniach smartwatcha sportowego można znaleźć tę opcję oraz jak ją uruchomić? Poniżej dokładna instrukcja.
W tym miejscu należy również wyznaczyć próg dla najniższego i najwyższego tętna do alertu. Aby smartwatch Garmin nie uruchamiał alertu i nie denerwował bez powodu, warto sprawdzić, jakie jest przeciętne tętno, a jakie podczas intensywnych treningów (można się temu bliżej przyjżeć w aplikacji Garmin Connect). Na podstawie tych obserwacji w zegarku do biegania można ustawić taki próg, który będzie niepokojący przy stanie braku aktywności. Warto pamiętać, że alert nie będzie niepokoił w trakcie aktywności, bo dłuższych zmian tętna nie obejmuje.