Autoryzowany partner
Firma Garmin to na dzień dzisiejszy jedyny producent pulsometrów dla sportowców, który implementuje w swoich urządzeniach mapy topograficzne wybranych obszarów geograficznych. Ułatwiają one nawigację oraz czynią ją jeszcze bardziej dokładną i dostosowaną do oczekiwań użytkownika. Fabrycznie zainstalowana mapa Europy nie jest jednak jedynym, możliwym rozwiązaniem. Istnieje także sporo darmowych map wybranych obszarów, które z powodzeniem mogą rywalizować z predefiniowanymi zasobami. Które modele zegarków Garmin posiadają tę funkcję i jakie darmowe mapy są najlepsze?
Funkcję zaawansowanej nawigacji poprzez korzystanie z mapy oferują następujące smartwatche Garmin:
Wszystkie te zegarki posiadają fabrycznie zainstalowaną topograficzną mapę Europy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby doinstalować dodatkowe mapy wybranych regionów lub inną wersję mapy tego samego obszaru.
Garmin oferuje dwa sposoby instalacji mapy w pamięci zegarka – bezpośrednio poprzez dostęp do folderu z zasobami oraz poprzez dedykowaną aplikację Garmin Base Camp.
Aby dodać mapę bezpośrednio w pamięci smartwatcha, należy pobrać stosowny plik mapy w formacie OSM (Open Street Map). Najczęściej mają one rozszerzenie .IMG lub pobierane są bezpośrednio z plikiem instalatora do programu Garmin Base Camp. W tym pierwszym przypadku plik umieszczamy w głównym folderze Garmin (lub w folderze Map w nowszych wersjach urządzeń Garmin), który pojawia się po podłączeniu zegarka triathlonowego do komputera poprzez kabel USB.
Z kolei aplikacja Garmin Base Camp wymaga pobrania dodatkowego oprogramowania (link do pobrania dostępny jest pod tym adresem: https://www.garmin.com/pl-PL/software/basecamp/). Daje jednak większe możliwości działania. Program nie tylko potrafi przesyłać mapy bezpośrednio do kompatybilnych urządzeń Garmin, ale także umożliwia planowanie tras, oznaczania puntów, śledzenie tracków GPS oraz przesyłanie ich innym użytkownikom. Co więcej wszystkie te możliwości działają w trybie offline, bez dostępu do Internetu. Oczywiście mapę pobraną jako .IMG również da się otworzyć w Garmin Base Camp, a nawet ustalić na obrazie wybraną trasę, ale ta opcja potrafi trwać dłuższą chwilę z uwagi na wczytywanie obszernego pliku obrazu (pliki z mapami często ważą po kilkaset megabajtów lub więcej).
Instalacja mapy z Base Camp w pamięci zegarka Fenix wygląda następująco:
Wybierając mapy, które mają zostać zainstalowane można także usunąć te, które już znajdują się w pamięci zegarka sportowego (poprzez pozostawienie pustego kwadratu przy nazwie mapy). W przypadku, gdy użytkownika interesuje jedynie fragment obszaru, możliwe jest jego ograniczenie. W tym celu należy kliknąć w przycisk „instalacja zaawansowana/częściowa”, a następnie ręcznie ustawić zakres mapy do instalacji.
Po wybraniu map (lub ich fragmentów), które mają zostać zainstalowane pozostaje przesłać je do zegarka (przycisk „Wyślij mapy”). W zależności od objętości przesyłanych plików transfer może potrwać do kilku minut. Po otrzymaniu komunikatu o pozytywnym zakończeniu procesu można już odłączyć pulsometr od komputera. Od teraz użytkownik może już wybierać spośród map zainstalowanych w pamięci urządzenia.
Wszystkie darmowe mapy oferowane dla kompatybilnych smartwatchy sportowych Garmin zostały oparte o projekt OpenStreetMap. Począwszy od 2004 roku jest on rozwijany i aktualizowany niezwykle prężnie na zasadach wolnego dostępu, co zapewnia dużą dokładność i aktualność stosowanych rozwiązań. Spośród jakich możliwości mogą wybierać użytkownicy zegarków Garmin?
Darmowa mapa Polski do pobrania pod tym linkiem: http://garmin.osmapa.pl/sciagnij-mape/. Najlepiej od razu pobrać także pliki z warstwicami oraz szlakami. Użytkownik dostaje do wyboru plik .IMG z obrazem mapy lub instalator do Garmin Base Camp.
Kolejne darmowe rozwiązanie, które znajdziemy tutaj: https://alternativaslibres.org/en/downloads.php#. Mapa aktualizowana jest niemal codziennie, co przekłada się na jej dużą dokładność i wiarygodność. Aplikacja pozwala także na wyliczenie profilu przewyższeń dzięki nakładce Digital Elevation Model (DEM).
Czeski projekt dostępny pod adresem http://garmin.vasam.cz/download/ oferujący, podobnie jak w poprzednim przypadku, dwie możliwości pobrania. Mapa w standardzie posiada już szlaki (wraz z ich kolorami) i warstwice. W dokładny sposób odwzorowuje także detale terenu.
Rozwiązanie dostępne pod tym adresem: http://ump.waw.pl/wszystkie.html. Projekt jest w całości polski. Mapa jest aktualizowana co kilka dni.
Jeszcze jeden darmowy projekt do ściągnięcia tutaj: http://garmin.opentopomap.org/#download. Sama strona jest bardzo czytelna, wystarczy odnaleźć kraj – Poland – i kliknąć w link podwieszony do „Garmin” w kolumnie download. Mapy tego pliku są czytelne i twórcy również aktualizują je co kilka dni.
Bardzo czytelny i przejrzysty proces generowania mapy dla wybranego obszaru można znaleźć także tutaj: http://garmin.openstreetmap.nl/. Aplikacja daje wybór wygenerowania mapy ze szlakami lub bez, a także mapy morskiej oraz wyłącznie ze szlakami rowerowymi.
W pamięci urządzenia Garmin może zmieścić się wiele map topograficznych. Co zrobić w sytuacji, gdy dla danej aktywności interesuje nas tylko jedna, określona mapa? Należy wybrać ją manualnie.
W pierwszej kolejności użytkownik musi wejść do menu naciskając lewy, środkowy przycisk, a następnie przejść do ustawień danej aktywności (np. ustawienia biegu lub jazdy na rowerze). W kolejnym menu trzeba odszukać zakładkę „Mapa”, a następnie wybrać kolejną opcję „Konfiguruj mapy”. Ostatnim krokiem jest wybór danej mapy i zatwierdzenie go przyciskiem.
Dodatkowe mapy dla zegarków do biegania Garmin to świetna alternatywa dla fabrycznego rozwiązania. Mogą stanowić jego rozwinięcie lub uzupełnienie. W zależności od potrzeb użytkownika, tego jak często korzysta on z map oraz jak bardzo skomplikowanymi trasami podróżuje, wśród sugerowanych rozwiązań każdy znajdzie coś dla siebie.