Autoryzowany partner
Dziecięcy wózek to nieodzowny element każdego rodzicielstwa. Z dostępnych na rynku modeli trudno jest wybrać ten właściwy, jedyny, wyjątkowy. Wózki dla dzieci powinny być dobierane do indywidualnych potrzeb każdej rodziny, ponieważ są one bardzo zróżnicowane. Na co trzeba zwrócić uwagę? Jaki wózek wybrać? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się poniżej.
W związku z tym, że każda rodzina ma różne oczekiwania oraz potrzeby można stworzyć róże klasyfikację. Jedni biorą pod uwagę wielkość zestawu i bardziej budżetową cenę. Inni szukają idealnej spacerówki z funkcją wózka głębokiego. Jednak jednym z najważniejszych elementów w każdym pojeździe są koła. Każdy rodzaj kół jest przeznaczony na inną powierzchnię. Warto zastanowić się, gdzie najczęściej będzie się spacerowało.
To jedna z najpopularniejszych opcji. Elastyczna powłoka skutecznie dopasuje się do każdego rodzaju podłoża. Nawet, jeśli wózek nie został wyposażony w dodatkową amortyzację, to dziecko będzie miało zapewniony spacer w komfortowych warunkach.
Wózki z kołami pompowanymi świetnie sprawdzą się w warunkach specjalnych. Teren o zróżnicowanym podłożu, a także licznych nierównościach nie będzie stanowił dla pompowanych kół żadnego wyzwania. Szerokie i elastyczne koła bez problemu pokonają piaszczystą plażę, wiejskie drogi i leśne ścieżki.
Minusem kół pompowanych jest ich waga. Trudniej jest taki wózek przewieźć w samochodzie, albo wnieść do mieszkania w bloku bez windy. Dodatkowo trzeba kontrolować poziom ciśnienia, oraz w razie potrzeby napompować, lub wymienić dętkę. Pomimo tego, warto się na nie zdecydować, gdyż sprawdzą się w każdych warunkach.
Pod kątem funkcjonalności są nawet lepsze od kół pompowanych. Świetnie poradzą sobie w zróżnicowanym terenie. Ich dodatkowym plusem jest fakt, że nie trzeba ich serwisować.
Żel jest umieszczony w gumowej powłoce na kole. Nie da się ich przebić, więc zawsze są gotowe do jazdy. Stanowią świetną amortyzację i zapewniają wysoki komfort prowadzenia wózka. A zatem koła żelowe dają wiele korzyści i są przy tym całkowicie bezobsługowe.
Minusem wózków z kołami żelowymi jest ich waga. Mogą nie sprawdzić się przy częstych podróżach i zmianie środków transportu. Odstraszyć może również cena. Koła żelowe w wózkach dziecięcych, to na polskim rynku wciąż nowość, oprócz niskiej dostępność, trzeba liczyć się też z nieco wyższą ceną.
To najlżejsza opcja jeśli chodzi o koła do wózków dziecięcych. Takie koła najczęściej producenci wykorzystują w typowo miejskich wózkach. Świetnie radzą sobie na równych terenach, asfaltowych uliczkach i miejskich chodnikach. Idealnie sprawdzą się również podczas częstych podróży.
Wózki, które posiadają takie koła zazwyczaj nawet po złożeniu zajmują stosunkowo mało miejsca. Takie modele ułatwią również codzienność rodzicom, którzy mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez windy.
Wadą kół piankowych jest to, że częściej od innych ulegają zniszczeniu. Pianka może się wykruszać, co zmniejsza komfort jazdy. Zepsutego koła nie da się naprawić – trzeba je wymienić.
Wózki ze względu na ilość kół dzielimy na trójkołowe i czterokołowe. Chociaż do najpopularniejszych należą czterokołowce, to jednak pojazdy trójkołowe też mają swoje zalety.
Ten model sprawdzi się świetnie u aktywnych rodziców. W takich wózkach jedno koło jest z przodu, a dwa z tyłu. Zazwyczaj trójkołowce występują w wersji spacerowej, chociaż są też zestawy powiększone. Te modele są dedykowane rodzicom uprawiającym sport. Świetnie sprawdzą się podczas wspólnego biegania, czy też jazdy na rolkach. Wózki trójkołowe mają duże koła, które łatwo się toczą i lekko się nimi manewruje. W trójkołowcu dziecko może siedzieć wyłącznie przodem do kierunku jazdy, co wynika z ograniczeń konstrukcyjnych.
Tradycyjne wózki mają cztery koła. Są one przede wszystkim bardziej stabilne i mniej wywrotne. Można w nich swobodnie ukołysać dziecko do snu podczas spaceru. Taki model gwarantuje bezproblemową jazdę na każdej nawierzchni. Zwłaszcza, gdy przednie koła są skrętne. A gdy w zestawie otrzymuje się amortyzację, dziecko będzie zwiedzało świat w bardzo komfortowych warunkach. Wózek czterokołowy spokojnie można wybrać z licznych modeli dostępnych na rynku, które często tworzą zestawy 2w1, 3w1 czy też 4w1.
Wszelkiego rodzaju regulacje są świetnym sposobem na dopasowanie wózka do własnych potrzeb. Bez względu na to, jaki model zostanie wybrany, zasada zawsze jest taka sama. Im szerszy zakres regulacji, tym lepiej.
Po wybraniu rodzaju kół oraz ich ilości, czas na pozostałe elementy wózka dziecięcego. Funkcjonalny wózek dziecięcy nie powinien być zbyt ciężki. Wspólne podróże umilają rodzicielstwo, a w towarzystwie kompaktowych wózków stają się prostsze.
Warto zwróci uwagę na to, z czego wykonany jest stelaż. Aluminiowy lub karbonowy będzie znacznie lżejszy od tradycyjnych materiałów. Ważne jest także, gdzie został umieszczony hamulec ręczny oraz nożny. Łatwy dostęp do tych komponentów ułatwi korzystanie z tych funkcji.
Amortyzatory zamontowane na stelażu sprawią, że jazda będzie znacznie przyjemniejsza, a drzemki miną bez zakłóceń. Ważne jest, by dopasować wysokość rączki do potrzeb rodziców. Dzięki temu można skutecznie uniknąć problemów z nadwyrężonym kręgosłupem. Ciekawym rozwiązaniem są wózki z regulowaną wysokością. Wówczas, każdy z rodziców w prosty sposób może dopasować ją do własnych potrzeb.
Różne modele posiadają inne systemy składania. Niektóre z nich można złożyć dosłownie za pomocą jednej ręki. Są też wózki samoskładające. Wystarczy nacisnąć jeden guzik i gotowe. To duże ułatwienie w codziennym użytkowaniu, jeśli często wózek jest przewożony w aucie, lub trzeba go wnosić do mieszkania w bloku. Dodatkowym atutem jest kompaktowy rozmiar po złożeniu, co znacznie ułatwia przechowywanie.
Budka w wózku dziecięcym, zarówno w gondoli jak i spacerówce, powinna być obszerna i regulowana. Dodatkowa wentylacja w postaci siateczki, umożliwi swobodny przepływ powietrza nawet w upalne dni. Materiał z którego jest wykonana powinien być wodoodporny oraz z filtrem UV. Wykorzystanie takich materiałów skutecznie ochroni dziecko przed niedogodnymi warunkami atmosferycznymi.
Nieodzownym elementem siedziska jest podnóżek. Ten element również powinien być regulowany w płaszczyźnie góra-dół. Podnóżek często jest przedłużeniem siedziska spacerówki, co skutecznie powiększa powierzchnię spania w przypadku starszych dzieci. W spacerówkach kubełkowych podnóżki nie mają zakresu regulacji.
Pałąk bezpieczeństwa występuję w większości wózków spacerowych. Są takie modele, w których zostaje on wpięty do ramy stelażu z dwóch stron. Ale zdarzają się też wózki, w których jest on w kształcie litery T, lub też w podstawowej wersji może w ogóle nie występować. Z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka podczas spaceru, pałąk jest przydatnym elementem.
Kosz na zakupy mocowany jest na dole stelaża pod siedziskiem spacerówki lub gondolą. Im większy wlot, tym łatwiej się z niego korzysta. Warto sprawdzić w instrukcji obsługi na jakie maksymalnie obciążenie pozwala producent. Jeśli będzie użytkowany zgodnie z zaleceniami, skutecznie odciąży rodziców w noszeniu zakupów lub zabawek dziecka podczas spaceru.
Siedzisko w wózku spacerowym powinno być wygodne i łatwe w czyszczeniu. Łatwy sposób regulacji, najlepiej jedną ręką, usprawni proces dostosowania kąta nachylenia oparcia. Niezbędną częścią siedziska są również szelki bezpieczeństwa. Warto ich używać na każdym spacerze. Dzieci często są nieprzewidywalne i mogą wychylić się z wózka, a nawet wypaść. Szelki skutecznie to uniemożliwiają.
Siedziska w wózkach spacerowych dzielimy na dwa rodzaje:
Ostatni podział wózków dziecięcych segreguje je według ilości elementów w zestawie. Wózki wielofunkcyjne to oszczędność czasu, a także pieniędzy. Warto zatem przyjrzeć im się bliżej.
Wersja podstawowa, która również może służyć przez cały okres wózkowania, to spacerówka przeznaczona dla dzieci od urodzenia do 3-4 roku życia. Siedzisko rozkładane na płasko umożliwia przewożenie noworodków. Tradycyjny wózek głęboki lub wózek z zamontowaną gondolą na stałe jest lepszym wyborem dla niemowlaków, jednak jeśli z wózka korzysta się sporadycznie, z powodzeniem można używać i takiej spacerówki.
Zestaw 2w1 to połączenie gondoli wraz ze spacerówką. Gondola przeznaczona jest zazwyczaj dla dzieci do 6 miesiąca życia. W tym czasie dziecko bezpiecznie przesypia drzemki, osłonięte szczelną obudową. Następnie ze stelaża zdejmuje się gondolę, a umieszcza się na nim siedzisko spacerówki. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, rodzice oszczędzają czas potrzebny na wybór kolejnego modelu. Zestaw 2w1 jest również bardziej budżetową opcją, niż zakup każdego wózka z osobna.
Rodzice, którzy cenią funkcjonalność wybieranych produktów, powinni zwrócić uwagę podczas zakupu wózka na zastaw 3w1. Tutaj oprócz gondoli i spacerówki, producenci dołączają dedykowane foteliki samochodowe. Kompatybilność fotelika ze stelażem wózka dziecięcego, umożliwia swobodne przepinanie fotelika z auta do wózka, bez konieczności wyjmowania z niego dziecka.
Taka opcja jest dostępna tylko w pierwszym foteliku dla noworodków czyli nosidełku 0-13 kg. Dzięki specjalnym adapterom, w łatwy sposób ustawia się kołyskę na stelażu wózka i można ruszać w dalszą drogę. Oczywiście trzeba pamiętać, że fotelik samochodowy nie zastąpi komfortu podróżowania w gondoli. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się podczas szybkich zakupów lub krótkich spacerów, gdy dziecko nagle zaśnie w aucie.
W tej opcji oprócz gondoli, wózka spacerowego dla dziewczynki lub chłopca oraz fotelika samochodowego jest również baza samochodowa do fotelika. Baza to element, który można zamontować na pasach bezpieczeństwa lub przez popularny system Isofix. Dzięki niej, nie trzeba za każdym razem przypinać kołyski noworodkowej pasami. Wystarczy wstawić ją w bazę, usłyszeć charakterystyczne kliknięcie i gotowe. Baza montowana na uchwytach Isofix eliminuje wszystkie błędy montażowe, co skutecznie zwiększa bezpieczeństwo dziecka podczas podróży autem. Jednak, by z niej korzystać trzeba dysponować autem ze specjalnymi uchwytami.
Należy pamiętać, że w zestawach 3w1 i 4w1 najważniejsza jest jakość fotelika dziecięcego. Odpowiednie atesty, udział w niezależnych testach bezpieczeństwa oraz sprawdzony producent zapewnią dziecku bezpieczną podróż w aucie. Jeśli wybrany wózek dla dziewczynki lub chłopca nie występuje w opcji ze sprawdzonym fotelikiem dla dzieci, warto zdecydować się na zakup fotelika oddzielnie.
Na pytanie jaki wózek kupić nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Producenci prześcigają się ze sobą, wdrażając co rusz to nowe udogodnienia. Jeśli wózek będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb, to z powodzeniem posłuży przez pierwsze lata życia dziecka. Solidny wózek wielofunkcyjny skutecznie pomoże przetrwać nawet te najtrudniejsze chwile w rodzicielstwie. Ułatwi usypianie, lub przedłuży drzemkę podczas ząbkowania. Właśnie dlatego warto poświęcić więcej czasu i wybrać model szyty na miarę swoich potrzeb.