Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Filtruj

Cena

Producent

Typ wózka

Rodzaj kół

Koła skrętne

Amortyzacja

Montaż fotelika

Montaż gondoli

Pozycja leżąca

Siedzisko

Hamulec

Regulowana rączka

Trójkołowiec

Waga Wózka

Maksymalna waga dziecka

Ochrona UV 50

Typ siedziska

Regulowany podnóżek

Pałąk w zestawie

Rodzaj rączki

 

Wózki dziecięce

Zakup wózka jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza, że na rynku jest ich ogromny wybór. Najlepszy model to taki, który w maksymalnym stopniu odpowiada potrzebom dziecka i rodziców. Powinien być wielofunkcyjny i wyposażony w elastyczne systemy umożliwiające dopasowanie do zmieniających się potrzeb, wagi i wzrostu dziecka. Na rynku występują wózki dziecięce głębokie, 2w1, spacerówki, biegowe oraz bliźniacze. Każdy rodzaj charakteryzuje się inną funkcjonalnością i skierowany jest do osób o określonych potrzebach, dlatego warto poznać przeznaczenie każdego, aby móc wybrać najlepiej dopasowany do Waszego stylu życia. Poniżej przedstawiamy czym charakteryzują się wymienione wózki dla dzieci, na co zwracać uwagę przy wyborze oraz jakie błędy najczęściej popełniają rodzice w trakcie wyboru oraz użytkowania.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Nowoczesne wózki dziecięce - jaki wybrać?

Wózek głęboki nazywany również potocznie gondolą używa się od pierwszych dni życia dziecka. Jego konstrukcja została zaprojektowana tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę niemowlakowi. W gondoli dziecko przyjmuje bezpieczną i zalecaną pozycję leżącą, która nie nadwyręża delikatnego kręgosłupa. Jest to wózek dla niemowlaka wykorzystywany do 6 miesiąca życia lub do momentu, kiedy dziecko nauczy się samodzielnie siadać i utrzymywać tą pozycję. Zalecamy wózek 2w1 jako pierwszy zakup, ponieważ ich budowa zapewnia dzieciom odpowiednią, wygodną pozycję leżącą.

Spacerówka dla dziewczynki lub chłopca to następny wózek dziecięcy po gondoli, który wprowadzamy, kiedy dziecko nauczy się stabilnie siedzieć. Ma to zazwyczaj miejsce od 6 miesiąca życia. Wózki dziecięce spacerowe pozwalają na wygodne przewożenie, a ustawienie w pozycji siedzącej daje możliwość obserwowania przez dziecko otaczającego go świata. Spacerówki są lżejsze od gondoli i zazwyczaj dużo bardziej kompaktowe, dzięki temu bez problemu można złożyć wózek dla dzieci i przewieźć go w samochodzie.

Możemy wyróżnić jeszcze kilka innych rodzajów wózków:

  • wózki dziecięce 2w1 - to połączenie dwóch pierwszych wózków, czyli wózka gondoli i spacerówki. Na specjalnym stelażu mamy możliwość zamontowania gondoli, a kiedy dziecko wyrośnie, siedziska spacerówki. Dzięki temu z jednego zestawu możemy korzystać od pierwszych dni życia dziecka do czasu ukończenie 3-4 lat. Rozszerzające takie zestawy o fotelik samochodowy, otrzymujemy tzw. wózek 3w1.
  • nowoczesne wózki dla dzieci do biegania - jest to specjalistyczny wózek dziecięcy, który skierowany jest do aktywnych rodziców. Skonstruowany został tak, aby można było bezpiecznie biegać lub jeździć na rolkach prowadząc stabilnie wózek. Podobnie jak ze spacerówki dziecięce, z wózka biegowego korzystać można, kiedy dziecko już stabilnie siedzi. Posiada szereg funkcji, które wyróżniają go od klasycznej spacerówki i wpływają na bezpieczne i komfortowe prowadzenie nawet przy dużej prędkości. Więcej informacji o wózkach biegowych przeczytasz w naszym opisie.
  • wózki dziecięce bliźniacze - są to modele w których można przewozić dwójkę dzieci jednocześnie. Skierowane są do rodziców bliźniąt lub dzieci zbliżonych do siebie wiekiem. Na rynku znaleźć można dwa rodzaje wózków bliźniaczych: w siedziskami obok siebie lub za sobą. Pierwsza opcja to typowe, najczęściej spotykane wózki dla bliźniaków, druga natomiast to najczęściej modele, które stosuje się dla dzieci urodzonych rok po roku. Wybór typu wózka dla bliźniąt jest kwestia indywidualną.

Wózek dziecięcy - funkcje i cechy:

Dobre modele powinny posiadać funkcje i cechy zapewniające bezpieczeństwo i wygodę w czasie użytkowania. Do cech tych należą:

  • Solidny, lekki wielofunkcyjny stelaż z możliwością montażu gondoli, siedziska spacerówki i fotelika samochodowego (ostatnia opcja najczęściej jest możliwa po dokupieniu adapterów).
  • Wielosekcyjna regulowana budka przeciwsłoneczna z filtrem UV, wentylacją i okienkiem podglądowym.
  • Regulowane oparcie.
  • Regulowany podnóżek (lekki wózek spacerowy).
  • Tapicerka wodoszczelna z tkaniny z filtrem UV, przystosowana do prania w pralce.
  • Pięciopunktowa uprząż bezpieczeństwa z miękkim obiciem pasów.
  • Odpinany pałąk bezpieczeństwa (wózki spacerówki).
  • Zintegrowany hamulec bezpieczeństwa nożny lub ręczny, należy pamiętać, że hamulec w zasięgu ręki jest wygodniejszym rozwiązaniem.
  • Regulowana wysokość rączki (prowadnika).
  • Wózek dziecięcy z systemem szybkiego składania.
  • Obszerny kosz na zakupy z łatwym dostępem.
  • Amortyzowane koła, duże pompowane dla osób spacerujących po nieutwardzonym terenie, lub piankowe bezobsługowe w wózkach miejskich.

Błędy popełniane wybierając i użytkując wózki dziecięce

  1. Wybór spacerówki jako pierwszego wózka, omijając gondolę. To poważny błąd, którego nie polecamy wprowadzać w życie. Zalecamy jako pierwsze stosować wózki dziecięce głębokie lub zakupić zestaw 2w1 z opcją 3w1, gdzie jest możliwość zamontowania gondoli, a potem siedziska spacerówki. Niemowlę musi podróżować w pozycji leżącej, ponieważ jego kręgosłup jest zbyt słaby i delikatny, aby prawidłowo utrzymać ciało na siedząco. Pozycja siedząca na siłę może spowodować uszkodzenia lub zwyrodnienia kości u dziecka.
  2. Źle dobrany wózek dla dziewczynki lub chłopca do najczęściej odwiedzanego terenu. Jeśli spacery często odbywają się po lesie, nieutwardzonej drodze lub po prostu mieszkamy na wsi, ważne jest, aby wózki dla dzieci zapewniały wygodę i nie utrudniały poruszania się. Należy zwrócić uwagę na rodzaj kół (na trudny teren należy wybrać spacerówkę z kołami pompowanymi lub żelowymi, zaś na spacery po chodnikach wystarczą z piankowymi), amortyzację, ciężar wózka (im cięższy wózek tym jest bardziej stabilny, ale trudny do przenoszenia, dlatego należy dobrać wózek dziecięcy na podstawie stabilności oraz tego, czy jesteśmy w stanie go przenieść bez pomocy) i jego stabilność.
  3. Wózki dziecięce ze zbyt ciasnym siedziskiem. To kolejny błąd, który może utrudnić codzienne użytkowanie, zwłaszcza zimą, kiedy dziecko musimy ubrać w ciepły kombinezon lub kurtkę. Mało miejsca to mniejsza wygoda dziecka, dlatego należy zawsze brać to pod uwagę jeszcze przed zakupem wózka.
  4. Nie korzystanie z zabezpieczeń: uprzęży bezpieczeństwa, pałąka itp. Odpowiednie zabezpieczenie dziecka przed spacerem jest niezwykle ważne, zwłaszcza w okresie, kiedy dziecko żywo obserwuje i reaguje na otaczający świat. Nawet w najstabilniejszym wózku dla dzieci i niemowląt może dojść do wypadku, jeśli nieodpowiednio użyjemy systemów bezpieczeństwa, które zainstalował producent.
  5. Kierowanie się jedynie ciężarem wózków dziecięcych, a nie stabilnością, amortyzacją itd. Często popełnianym błędem jest wybór parasolki jako codziennego wózka, ponieważ jest ona lekka. Niestety za tą lekkością ryje się również brak stabilności, brak amortyzatorów oraz słabsza konstrukcja. Te wszystkie czynniki wpływają na zmniejszenie nie tylko bezpieczeństwa, ale i wygody dziecka.

Skontaktuj się z naszym doradcą lub przyjedź do naszego salonu stacjonarnego, aby wybrać wózek dziecięcy idealny do Twoich potrzeb. Do zestawu dobrać akcesoria dla wózków jak np. folia przeciwdeszczowa lub przyczepki rowerowe. Zapraszamy, z przyjemnością pomożemy w wyborze.

wróć do góry