Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Trening na bieżni z zegarkiem Garmin

Trening na bieżni z zegarkiem Garmin Fenix 6x pro solar

Kiedy sportowiec korzysta z zegarka triathlonowego wyposażonego w moduł GPS poruszając się na wolnym powietrzu, śledzenie śladu nawigacji dla urządzenia jest proste. GNSS, w który wyposażone są zarówno męskie zegarki sportowe jak i damskie zegarki sportowe, nawiązuje kontakt z satelitą i wykorzystując przesunięcie sygnału w poziomie wyliczają pokonany dystans. Co jednak zrobić w trakcie treningu na bieżni (np. zimą lub podczas złej pogody)? Jak pulsometry firmy Garmin radzą sobie z rejestracją takiego treningu?

Trening na bieżni, a GPS

Niestety w przypadku treningu na bieżni nawigacja satelitarna na niewiele się zda i nie ma znaczenia, czy zegarek biegowy korzysta ze zwykłego GPS-a, GLONASS czy też wspiera GALILEO. Nawet wykrycie sygnału nie sprawi, że bieg z wykorzystaniem bieżni będzie zapisany przez system śledzący. Producenci urządzeń rejestrujących aktywność fizyczną rekompensują niedogodność tym, że montują w smartwatchach Garmin akcelerometr, który wylicza pokonaną odległość oraz tempo biegu na podstawie liczby wykonanych kroków. Akcelerometr to czujnik, który rejestruje ruchy nadgarstka i wykrywa położenie zegarka sportowego w danym momencie. Zliczając ilość poruszeń urządzenie jest w stanie oszacować liczbę kroków.

Nieco bardziej zaawansowaną metodą pomiaru dystansu bez użycia modułu GPS jest także żyroskop, który można znaleźć na pokładzie m. in. Garmin Fenix 5 oraz Garmin Fenix 6. W przeciwieństwie do akcelerometru, wykrywa on ruch w trzech płaszczyznach, oferując dokładniejsze obliczenia i mniejszy próg błędu.

Jak trenować na bieżni z zegarkiem Garmin?

  • Aby rozpocząć trening na bieżni należy spośród listy dostępnych aktywności wybrać opcję „Bieżnia”.
  • Zasadniczą różnicą jest to, że system domyślnie wyłącza w tym trybie moduł GPS.
  • Podobnie, jak w przypadku innych dyscyplin także i tutaj można skonfigurować układ pól danych oraz wyświetlane informacje dopasowując je do swoich potrzeb. Widok edycji dostępny jest pod lewym, środkowym przyciskiem, który należy przytrzymać.
Fenix 6x pro solar aktywność bieżnia

Tak jak w przypadku biegu w terenie, także i tutaj sportowiec może ustawić alerty, które uruchomią się w przypadku określonych zdarzeń. Może być to:

  • alert tętna lub tempa – uruchomi się w przypadku przekroczenia założonych wartości tętna lub tempa,
Fenix 6x pro solar alert tętna
Fenix 6x pro solar alert tempa
  • alert kalorii – włączy się po przekroczeniu określonej wartości spalonych kalorii,
Fenix 6x pro solar alert kalorii
  • alert dystansu, czasu lub rytmu – pozwoli użytkownikowi zorientować się, że przekroczył założony dystans, czas treningu lub zbyt szybko (ewentualnie zbyt wolno) stawia kroki,
Fenix 6x pro solar alert dystansu, czasu i rytmu
  • alert chodu i biegu – urządzenie przypomina o niezamierzonym przejściu z marszu do biegu lub na odwrót,
Fenix 6x pro solar alert chodu i biegu
  • alert personalizowany – można go skonfigurować według własnych preferencji. Dobrym przykładem są alerty przypominające o konieczności nawodnienia lub dostarczenia węglowodanów w regularnych odstępach czasu.
Fenix 6x pro solar alert personalizowany

Aby zacząć trening na bieżni wystarczy rozpocząć rejestrację wybranej aktywności. Zegarek Garmin serii Fenix automatycznie rozpoczyna monitorowanie tempa biegu i pokonanego dystansu na podstawie ilości wykonanych kroków.

Producent słusznie założył, że wyliczanie dystansu z pominięciem śladu GPS jest obarczone błędem – nawet przy użyciu połączonego akcelerometru oraz żyroskopu. Dlatego po zakończeniu treningu użytkownik może skalibrować pomiar. W oparciu o wewnętrzne algorytmy smartwatch sportowy dokona wtedy stosownych korekt, które polegają na pomnożeniu ilości zrobionych kroków przez średnią długość kroku.

Dlaczego akurat tak wygląda korekta? Większość bieżni, jakie można znaleźć w klubach fitness jest lekko pochylona ku górze. W efekcie wykonywane kroki są krótsze niż stawiane w naturalnym terenie (nie dotyczy to ergometrów wyposażonych w systemy inteligentnego zawieszenia, które są w stanie regulować kąt nachylenia w zależności od ustawień).

Nawet jeśli zapomnimy dokonać kalibracji bezpośrednio po treningu lub zignorujemy sugestię ze strony urządzenia, nic straconego. Odpowiedniej korekty można dokonać także w aplikacji Garmin Connect zarówno z poziomu telefonu komórkowego, jak i w aplikacji dostępnej na klasyczne systemy operacyjne.

wróć do góry