Autoryzowany partner
Jedną z bardziej przydatnych i ciekawych funkcji zegarków Garmin jest licznik naładowania cielesnej „baterii”, czyli tak zwane Body Battery. Do statystyk obejmujących wyniki w sporcie, dochodzi bilans energetyczny z danego dnia. Takie uzupełnienie danych pozwala na określenie najlepszego czasu na trening oraz kontrolę naszej kondycji.
Wskaźnik podstawowy jest tu oznaczony w skali od 0 – 100. Jest to umowny stan naładowania ciała wyrażany w procentach. Zegarek biegowy zbiera informacje na podstawie pulsu i oblicza, ile posiada się w sobie jeszcze energii w konkretnym dniu. Jest to też licznik, wskazujący ogólne samopoczucie, poziom stresu, ilość snu itp. Na samym wyświetlaczu zegarka sportowego zobaczyć można tylko ogólny wskaźnik, dlatego też zalecane jest ściągnięcie aplikacji Garmin Connect, dzięki której otrzymuje się dostęp do bardziej szczegółowych wykresów związanych z Body Battery.
Służy do tego pulsoksymetr, który pobiera puls z nadgarstka. Zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i w czasie odpoczynku (a nawet snu) monitorowana jest praca serca. Jest to wykaz tak zwanego „Heart Rate Variability”, czyli bilansu rytmu serca, zmieniającego się w zależności od danej sytuacji. Funkcja zegarka triathlonowego Garmin Fenix 6, analizuje poszczególne momenty dnia i zbiera wszystkie wykazy rytmu serca, by ustalić na koniec, jak ma się to do wypracowanej wcześniej normy. Do ustalenia tej normy służy z kolei wykres poziomu wytrenowania ciała VO2 max. Wyniki zarejesrowane przez smartwatch mogą być też odnoszone do norm ogólnych – możliwości porównania HRV jest dużo. Należy pamiętać, że wraz z polepszeniem kondycji, te wskaźniki się zmieniają.
Oczywiście w trakcie stresującej pracy ten rytm będzie zupełnie inny, niż podczas seansu w kinie. Pewne negatywne wyniki można też zrównoważyć relaksem lub rozładowaniem się w sporcie. Głównym zadaniem Body Battery w smartwatchu Garmin jest to, by informwoać użytkownika o tym, jakie jego nawyki są dobre, a jakie złe. Pozwoli to ustalić korzystniejszy plan dnia. Na podstawie wykresów z dłuższego okresu (tydzień, miesiąc) można się wiele dowiedzieć o tym, ile wysiłku kosztuje praca, czy wystarczająco dużo się śpi i czy efektywnie wypoczywa. Pomoże to też w ustalaniu treningów. Nie warto bowiem zmuszać się do treningów w sytuacji, gdy stan wyczerpania organizmu po stresującym dniu jest zbyt duży. Dzięki Body Battery dowiedzieć się można o tym, w którym momencie dnia najlepiej zdecydować się na wysiłek fizyczny. Wszystkie wykresy i szczegółowe informacje o stanie organizmu znaleźć można we wspomnianej wcześniej aplikacji Garmin Connect.