Autoryzowany partner
Nowoczesne zegarki do biegania wspierają nie tylko podstawowy system nawigacji GPS. Część z nich oferuje także współpracę z systemem Glonass oraz europejskim systemem Galileo. Co daje ostatnie z wymienionych rozwiązań i jak je włączyć w zegarkach Garmin?
Galileo to nic innego, jak europejski system sieci satelitarnej obsługiwany przez instytucje cywilne. Od systemu GPS różni go mniejszy promień błędu, który docelowo ma wynosić do 1 metra na otwartej częstotliwości oraz do 10 centymetrów na częstotliwości płatnej. Ostatecznie, cały system ma składać się z trzydziestu satelitów (24 funkcyjnych oraz 6 zapasowych). Choć sieć nie osiągnęła jeszcze pełnej funkcjonalności i kolejne satelity dopiero są umieszczane na orbicie, jej założenia przyjmują, że będzie ona bardziej dokładna niż systemy GPS i Glonass.
Co dla sportowców oznacza włączenie współpracy smartwatcha sportowego z systemem Galileo? Przede wszystkim większą dokładność śledzenia śladu GPS i wartości z nim związanych takich, jak dystans, tempo, maksymalna prędkość, ale także suma wzniesień i spadków.
Wprawdzie na otwartym terenie różnice mogą wydawać się czysto kosmetyczne, system Galileo zyskuje jednak podczas pomiarów w trudnym terenie. Sygnał smartwatcha Garmin będzie więc bardziej dokładny w terenie zabudowanym, w lesie i wszędzie tam, gdzie pojedynczy odczyt z systemu nawigacji GPS może ulec rozbiciu lub rozproszeniu. Dzięki wsparciu dla systemu Galileo, zegarek sportowy powinien szybciej nawiązywać połączenie z satelitami, a także rzadsze powinny być przypadki zgubienia sygnału.
Warto jednak pamiętać, że włączenie w zegarku triathlonowym dodatkowych systemów wsparcia dla bazowego systemu GPS oznacza zmuszenie pulsometru do cięższej pracy, a przez to skrócenie czasu działania baterii.
Aby włączyć dla konkretnej aktywności wsparcie systemu Galileo należy wykonać następujące czynności:
System Galileo przyniesie wymierne korzyści wszędzie tam, gdzie kluczowa dla oceny treningów jest jakość i precyzja pomiarów. Jeżeli treningi z zegarkiem sportowym serii Fenix często są przeprowadzane w terenie, na którym znajdują się gęsto usytuowane, wysokie budynki lub w terenie zalesionym, warto pokusić się o włączenie wsparcia Galileo dla systemu GPS. Dzięki temu uzyskane pomiary będą w większym stopniu odpowiadały prawdzie.