Autoryzowany partner
Monitorowanie jakości snu jest dostępne w zegarkach sportowych od dawna. Pozwala ona na ocenę stopnia wypoczęcia organizmu, poziomu regeneracji przed kolejnym treningiem oraz dopasowanie intensywności treningu do aktualnej dyspozycji. Firma Garmin nie jest wyjątkiem, jeżeli chodzi o tę możliwość i regularnie stosuje ją w swoich pulsometrach. Do czasu pojawienia się oficjalnej aktualizacji oprogramowania 9.92 (oraz późniejszych – najnowszy firmware beta to wersja 11.75 na dzień 23 września 2022) dla modelu Garmin Fenix 6, statystyki związane ze snem można było przeglądać dopiero w aplikacji Garmin Connect. Nowy update dodał możliwość ich podglądu z poziomu zegarka. Jak działa to rozwiązanie?
Po zainstalowaniu aktualizacji oprogramowania, nowy widżet związany ze śledzeniem jakości snu powinien pojawić się na końcu listy dostępnych, aktywnych paneli. Po jego uruchomieniu na ekranie naszego zegarka do biegania wyświetli się informacja o czasie snu oraz ocena jego jakości w skali od 1 do 100 (im wyższa wartość, tym lepsza jakość snu).
Do oceny stopnia regeneracji i jakości snu, firma Garmin po raz kolejny sięgnęła po światowej klasy rozwiązania stosowane przez lidera z branży testów fizjologicznych – firmy Firstbeat Technologies Oy.
Technologia wdrożona w zegarkach Garmin działa w oparciu o ocenę funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego, który składa się z dwóch elementów – układu współczulnego i przywspółczulnego. Ten pierwszy ma za zadanie przygotować organizm do walki poprzez podwyższenie tętna i zwiększenie ilości krwi pompowanej przez serce. Z kolei układ przywspółczulny uspokaja organizm, spowalnia tętno. Jeżeli sportowiec nie jest wystarczająco zregenerowany, układ współczulny dominuje nad przywspółczulnym.
Dane istotne z punktu widzenia regeneracji zbierane są przede wszystkim podczas snu. Wynika to z faktu, że podczas spoczynku parametry fizjologiczne są bardziej stabilne, mniej podatne na zakłócenia, a w rezultacie – wynik jest obarczony mniejszym błędem statystycznym. Urządzenie łatwiej wykrywa pracę serca, która nie jest zaburzona przez czynniki zewnętrzne, a wszelkie zmiany zachodzące w autonomicznym układzie nerwowym są bardziej czytelne.
Dla prawidłowej oceny stopnia regeneracji konieczne jest mierzenie jakości snu przez przynajmniej cztery godziny, przy czym pomiar rozpoczyna się około 30 minut po zaśnięciu. Stan regeneracji organizmu jest odczytywany przez urządzenie w momencie, gdy tętno zbliża się do wartości spoczynkowej, a stosunek rytmu zatokowego w stosunku do częstotliwości oddechów przestaje się zmieniać.
Warto pamiętać o tym, że monitorowanie snu powinno odbywać się w oparciu o aktualne wzorce treningowe. Żaden monitor aktywności nie jest w stanie przewidzieć bez punktu odniesienia stanu regeneracji sportowca. Dlatego bardzo ważne jest, aby smartwatch sportowy, regularnie dostawał nowe dane – zarówno z dni kiedy trenujemy ciężko, jak i tych, kiedy wypoczywamy. Dzięki temu algorytm będzie w stanie przetworzyć aktualne informacje i dać wartościową informację zwrotną.
Aby pobrać najnowszą wersję oprogramowania należy odwiedzić stronę producenta - https://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=15159. Należy jednak mieć na względzie to, że pobiera się wersję beta software’u. Wprawdzie firma Garmin przyznaje, że aktualizacja powinna być stabilna, ale wersja beta z założenia nie jest przeznaczona do masowej produkcji i ostatecznie producent nie może ponosić odpowiedzialności w przypadku, gdyby coś jednak poszło nie tak. Na szczęście wszelkie wątpliwości można zgłaszać bezpośrednio na adres pomocy - outdoor.beta@garmin.com załączając dokładny opis tego, co użytkownik zrobił z smartwatchem Garmin.
Instalacja wersji beta wygląda następująco (uwaga: oznaczenia XXX oraz *** zastępują numer aktualizacji oprogramowania):
Jeżeli z jakichś względów chcemy przywrócić poprzednią oficjalną i w pełni stabilną wersję oprogramowania trzeba przenieść z folderu System_Backdate_v*** plik gupdate.gcd i umieścić go w nadrzędnym folderze \GARMIN (uwaga: przywrócenie poprzedniej, stabilnej wersji spowoduje przywrócenie wszystkich ustawień domyślnych w zegarkach do triathlonu).
Widżet kontroli snu (od wersji oprogramowania 9.97 dostępny także w języku polskim) pozwala na bieżąco monitorować stopień regeneracji organizmu. To bardzo ważna wiedza, która pozwala na świadome planowanie treningu i ciągłe szukanie progresu formy sportowej. Warto nauczyć się z niego korzystać, aby zyskać dodatkowe informacje o tym, czy założony plan treningowy wywołuje zamierzone efekty.