Autoryzowany partner
Obecna generacja zegarków sportowych, oprócz precyzyjnych pomiarów różnego rodzaju parametrów istotnych z punktu widzenia rozwoju formy, oferuje także nawigację w terenie. To niezwykle przydatne narzędzie pomaga nie tylko zmierzyć pokonany dystans, ale przede wszystkim odnaleźć drogę do celu oraz trasę powrotną, bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujemy.
Poniżej porównujemy ze sobą kilka zaawansowanych modeli smartwatchy z nawigacją i oceniamy je pod kątem jakości i możliwości oferowanych przez nawigację GPS.
Większość osób, które trenują bieganie, kolarstwo lub triathlon, oczekuje od sportowych zegarków pomiaru odległości. To szczególnie ważna składowa treningu przy długich wybieganiach, wycieczkach biegowych i innego rodzaju jednostkach, gdzie znaczenie ma przede wszystkim czas spędzony w ruchu, a niekoniecznie intensywność wysiłku postrzegana przez pryzmat stref tętna lub generowanej mocy.
GPS w zegarku to jednak znacznie więcej. Modele, które przedstawiamy, pozwalają także na wyznaczenie trasy powrotnej (w tym także alternatywnej) oraz kierowanie użytkownika do kolejnych punktów orientacyjnych.
Możliwe jest wgranie do pamięci smartwatcha damskiego jak i męskiego tzw. tracka, czyli pliku z zapisaną trasą, po której nawigacja będzie nas prowadziła. Tracki są bardzo chętnie wykorzystywane podczas zawodów, zwłaszcza w bieganiu trailowym, gdzie organizatorzy nie zawsze dbają o czytelne oznaczenie trasy. Pozwalają one na dopasowanie strategii biegu do informacji o przewyższeniu terenu i pomagają nie zgubić się na szlaku.
Poniżej prezentujemy modele smartwatch z nawigacją, szczególnie chętnie wybierane przez użytkowników.
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zegarków Garmin, reklamowany jako uniwersalny zegarek dla podróżników i sportowców z żyłką eksploratora. Jest także jednym z bardzo niewielu pulsometrów pośród ogromu modeli dostępnych na rynku, pozwalającym na korzystanie z w pełni interaktywnej mapy topograficznej terenu wgrywanej do pamięci zegarka.
Garmin Fenix np. w wersjach Garmin Fenix 6x Pro lub Garmin Fenix 6 Pro posiada także dwie inne funkcje. Mowa o mapie kurortów narciarskich oraz mapie pól golfowych. Baza danych ośrodków to ponad 2000 miejsc, a trasy zjazdowe uszeregowane są pod kątem poziomu trudności i nazwy, więc w prosty sposób można znaleźć wyzwanie na swoim poziomie. Mapa dla golfistów zawiera ponad 41 000 pól na całym świecie, na których możemy szlifować swoją technikę gry.
Najnowszy Garmin Forerunner to kolejna edycja najbardziej rozpoznawalnego zegarka do triathlonu na świecie. Jest on także pierwszym modelem z tej serii, który otrzymał kolorowe mapy topograficzne (do tej pory mogła pochwalić się nimi jedynie seria Fenix).
Zasadniczą różnicą względem zegarka Fenix 6 (np. wersji Garmin Fenix 6s Pro) jest brak map kurortów narciarskich i tras zjazdowych (choć istnieje możliwość dodania tej funkcji za pomocą jednej z aktualizacji).
Jeżeli chodzi o jakość samego sygnału, choć chipset obsługujący nawigację jest taki sam, jak w przypadku najnowszego modelu z serii Fenix, Forerunner 945 radzi sobie nieco lepiej na krętej trasie lub bieżni. Najprawdopodobniej wynika to z materiału użytego do konstrukcji bezela (w przypadku serii Fenix jest to metal, który może generować zakłócenia sygnału odbieranego z satelity; w przypadku Forerunnera użyto tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym).
To poprzednik modelu Fenix 6 i pierwszy smartwatch sportowy firmy Garmin, w którym producent zaprezentował funkcję interaktywnych, kolorowych map topograficznych wraz z możliwością ich uzupełnienia zasobów o nowe pliki oraz wsparciem dla opcji Trendline. Fenix 5 Plus posiada także możliwość zaplanowania trasy powrotnej, wskazując użytkownikowi do trzech dróg alternatywnych lub powrót po dotychczasowym śladzie.
Niestety, w tym modelu nie odnajdziemy ani map pól golfowych, ani kurortów narciarskich. Jakoś samej nawigacji jest zadowalająca, choć zegarek miewa gorsze momenty, kiedy zapisany ślad nieco odbiega od rzeczywistej trasy. Wyjątkowo słabym punktem wydaje się być nawigowanie w wodach otwartych.
Seria zegarków Garmin Tactix od samego początku mogła pochwalić się solidną nawigacją. W końcu są to modele przeznaczone dla podróżników, którzy często przebywają w terenie, a także dla członków jednostek mundurowych, którzy potrzebują wsparcia podczas wykonywania swoich obowiązków. Co oferuje najnowszy smartwatch z nawigacją Delta Solar?
Oczywiście moduł GPS oferuje także wsparcie dla pozostałych systemów GNSS zwiększając precyzję generowania śladu nawigacji.
Ofensywa modeli zaawansowanych smartwatchy z nawigacją od firmy Garmin spotkała się z udanym kontratakiem ze strony fińskiego producenta Polar, który dosłownie przed kilkoma miesiącami przedstawił najnowszy model z serii Polar Vantage. Mowa o Vantage V2.
Obecnie standard stosowany w zegarkach sportowych obejmuje już możliwość stosowania trzech rodzajów nawigacji – GPS, GLONASS oraz GALILEO. Pierwszy z nich jest systemem amerykańskim, kolejne zaś, odpowiednio rosyjskim i europejskim. Niedawno Polar wprowadził także możliwość korzystania przez niektóre pulsometry z japońskiego systemu QZSS, choć ten na razie składa się zaledwie z czterech satelitów na planowane siedem.
Co do zasady, podczas treningu wystarczające będzie korzystanie z podstawowego systemu GPS. Pozostałe sieci mogą okazać się pożyteczne tam, gdzie lokalizowanie sygnału bywa utrudnione (np. w mieście lub w terenie zalesionym). Większa liczba potencjalnych odbiorników zwiększa wtedy szansę na utrzymanie prawidłowego zapisu śladu, choć zużywa to oczywiście więcej energii.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że korzystanie z nawigacji radykalnie skraca czas działania smartwatchy. Zawsze jednak dostajemy możliwość wyboru częstotliwości zapisu. W najdokładniejszym trybie, ślad zapisywany jest co sekundę, w najmniej dokładnym, co trzydzieści sekund lub co minutę. Wiele zależy od modelu i producenta. Im zapis będzie dokładniejszy, tym bardziej ulega skróceniu czas działania zegarka.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom triathlonistów i sportowców startujących na dystansach ultra, zarówno firma Garmin, jak i Polar wprowadziła w modelach z górnej półki funkcje, które pozwalają na wydłużenie czasu działania zegarków z jednoczesnym zachowaniem włączonej nawigacji. Poniżej prezentujemy tabelę, która w czytelny sposób obrazuje czas działania omawianych zegarków w zależności od trybu.
Wśród wybranych przez nas modeli zegarków sportowych trudno jednoznacznie wytypować zwycięzcę. Wszystkie opisane pulsometry należą do kategorii premium i adresowane są do naprawdę wymagających sportowców, którzy szukają solidnego wsparcia na każdym etapie treningu – od jego planowania, przez nawigację w terenie, aż po analizę otrzymanych wyników.
Dla osób szukających modeli, które sprawdzą się podczas długich wypraw polecamy zegarki Garmin serii Fenix 6, Fenix 5 Plus oraz Garmin Tactix Delta Solar. To typowo „przygodowe” pulsometry, które posiadają sporo przydatnych funkcji nawigacyjnych, wytrzymałą baterię i są bardzo uniwersalne.
Z kolei smartwatche sportowe Garmin Forerunner 945 oraz Polar Vantage V2 to świetny wybór dla sportowców, którzy potrzebują narzędzia wspierającego analizę treningów i monitorowanie regeneracji organizmu. Choć są nieco gorzej wyposażone, jeżeli chodzi o funkcje wspierające poruszanie się w terenie i posiadają słabszą baterię, trudno o bardziej kompleksowe komputery treningowe.