Autoryzowany partner
Producenci zegarków sportowych, dbając o wygodę użytkowników, projektują własne aplikacje do obsługi swoich urządzeń. Również fiński koncern Polar działa w oparciu o Polar Flow. Aplikacja dostępna jest zarówno na komputer desktopowy, jak i na telefon komórkowy z systemem operacyjnym (wersja na Androida dostępna jest za darmo do pobrania ze sklepu Google Play).
Na pierwszy rzut oka Polar Flow to cyfrowy dziennik treningowy, w którym na bieżąco zapisuje się i analizuje dane z treningów. W rzeczywistości jednak to coś znacznie więcej.
Czym tak naprawdę jest aplikacja Polar Flow? Można powiedzieć, że to aplikacja do analizy danych i serwis internetowy łączący pasjonatów tych samych aktywności w jednym miejscu. Pozwala on zebrać wszystkie dane dotyczące wykonanych treningów, ułożonych planów, snu, aktywności i regeneracji w jednym miejscu. Użytkownik nie tylko prześledzi w niej progres formy sportowej, ale także wytyczy sobie nowe cele treningowe i zbada postępy innych sportowców.
Ogromną zaletą jest uniwersalność i szeroka kompatybilność tej aplikacji. Obsługuje ona wszystkie pulsometry marki Polar – od starego już modelu M400 po najnowsze zegarki Polar Vantage V2 lub Polar Vantage M2. Dodatkowo, aplikacja nieustannie się rozwija, a inżynierowie firmy Polar cały czas starają się ją ulepszać. Współpraca ze smartwatchami damskimi jak i męskimi firmy Polar to jednak nie wszystko – dane o treningach można wyeksportować do innych aplikacji, np. Strava albo Training Peaks. Dzięki temu użytkownik ma łatwy dostęp do istotnych dla siebie informacji na kilku platformach jednocześnie.
Transferu danych dokonuje się za pomocą kabla USB (do aplikacji desktopowej) lub poprzez moduł bluetooth (do aplikacji mobilnej w telefonie). Przesłanie informacji o treningach nie trwa długo, czas jest uzależniony od ilości wysyłanych informacji oraz od wersji USB obsługiwanej przez smartwatch i komputer.
Pomimo pozornie skomplikowanego wyglądu, Polar Flow to platforma bardzo intuicyjna w użyciu. Po zalogowaniu się do konta użytkownika widzi się następujące zakładki:
Przyjęło się sądzić, że zegarki triathlonowe (w tym pulsometry firmy Polar) są przeznaczone przede wszystkim dla biegaczy. Już od dawna nie jest to prawda, choć z pewnością przedstawiciele tej dyscypliny otrzymują do dyspozycji wraz z Polar Flow bardzo bogate narzędzia diagnostyki treningowej.
Aktualnie Polar Flow obsługuje ponad sto profili sportowych – od roweru, przez jogę, crossfit i bieganie aż do pływania, ćwiczeń grupowych i tryb multisportowy (skierowany dla triathlonistów). W smartwatchu treningowym można umieścić do dwudziestu wybranych dyscyplin i dla każdej z nich odmiennie ustawić takie parametry, jak strefy tętna, mocy i prędkości, alerty treningowe oraz skonfigurować widoki dostępne na polach danych. Dzięki temu nie trzeba każdorazowo konfigurować ustawień od nowa. Smartwatche Polar przechowują zapisane informacje dla każdej dyscypliny oddzielnie.
Wybór odpowiedniego profilu sportowego to także dokładniejsze dane do historii treningów. Im bardziej rzetelnie uzupełniona będzie lista wykonanych treningów, tym bardziej precyzyjne informacje zwrotne otrzyma sportowiec i na trafniejsze wskazówki treningowe i bardziej dopasowane plany może liczyć.
W poszukiwaniu progresu w sporcie oraz przełamywania własnych barier nie ma ważniejszej rzeczy, niż wytyczanie sobie coraz bardziej ambitnych celów sportowych. To one motywują nas do dalszej walki i do tego, by dać z siebie jeszcze więcej. Dzięki platformie Polar Flow, możliwe jest wytyczenie celów dystansu i tempa (interwałów), ale także innych, jak chociażby cel zmierzający do spalenia określonej ilości kalorii. Cele treningowe mogą być ustalane odmiennie dla każdej z dyscyplin.
Dopasowując trening interwałowy, użytkownik może manipulować czasem trwania poszczególnych interwałów, ich dystansem lub intensywnością. Ma także możliwość uzupełnienia treningu o rozgrzewkę i wyciszenie organizmu.
Jeżeli nie mamy gotowego planu treningowego, Polar Flow pokieruje nas sam w oparciu o indywidualne wskazówki, dopasowane zarówno do aktualnej dyspozycji treningowej, historii treningów, jak i celu.
Aplikacja Polar Flow posiada także wbudowaną funkcję planera sezonu. W praktyce, działa ona jak ogromny kalendarz treningowy, który zapisuje wysiłki biegacza z podziałem na mikro-, mezo- i makro cykle, a także sortuje je przez pryzmat ukierunkowanych na określone cechy motoryczne, np. wytrzymałość, próg aerobowy, moc i szybkość. Cały okres przygotowawczy dzieli się także na większe bloki – przygotowawczy (bazy), rozbudowy oraz mocy szczytowej. Kalendarz uwzględnia także starty w zawodach.
Taka szersza perspektywa jest niezbędna, jeżeli sportowiec chce rozwijać się w sposób ukierunkowany i świadomy, a nie przypadkowy. Jest to rozwiązanie szczególnie istotne dla tych osób, które uprawiają kilka dyscyplin sportowych, jak triathloniści, i muszą pogodzić ze sobą zróżnicowane jednostki treningowe.
W planerze sezonu uwzględnia się indywidualny czas trwania każdej jednostki i jej intensywność, a nawet podział na trening poszczególnych grup mięśniowych. To dobry sposób, aby wyodrębnić treningi indywidualne, jak również plany uwzględniające cały sezon.
Zebrane na platformie informacje można analizować i porównywać ze sobą na wiele różnych sposobów. Poszczególne jednostki treningowe mogą być zestawiane obok siebie pod kątem udziału stref tętna, czasu trwania, przewyższeń, zmian pułapu tlenowego lub mocy maksymalnej oraz wielu innych parametrów w dowolnie wybranym przedziale czasu w formie przejrzystych wykresów. Dzięki temu każdy sportowiec jest w stanie ocenić czy poczynił postęp w trenowanej dyscyplinie (a nawet o obrębie jednej cechy) oraz porównać swoje wyniki z parametrami innych sportowców.
Jeżeli celem sportowca jest przygotowanie się do biegu na określonym dystansie, np. 5 km, 10 km, dystans półmaratoński lub maraton, Polar Flow potrafi stanąć na wysokości zadania. Aplikacja jest w stanie – w ciągu zaledwie kilku sekund – przygotować gotowy plan treningowy. Spersonalizowane jednostki treningowe układane są w oparciu o historię zapisanych ćwiczeń w Polar Flow. Oprócz treningów typowo biegowych, program uwzględnia w planie także ćwiczenia ogólnorozwojowe, rozciągające i mobilizacyjne tak, aby przygotować użytkownika w sposób kompleksowy do docelowych zawodów.
Funkcja dziennika treningowego jest najbardziej rozbudowanym modułem aplikacji Polar Flow. Po zalogowaniu się do swojego profilu, sportowiec zyskuje dostęp do szczegółowych analiz i trendów w zakresie dowolnego, mierzonego przez kompatybilne urządzenia parametru. Umiejętność wyciągania poprawnych wniosków z danych i wykresów jest kluczowa do efektywnego treningu oraz skutecznej regeneracji. Teraz dzięki zaawansowanemu dziennikowi jest to łatwiejsze. Dla nowych zegarków, jak naprzykład Polar Ignite 2 lub pulsometry z serii Vantage, platforma Polar Flow oferuje także wgląd w dane dotyczące regeneracji, jakości snu oraz obciążenia treningowego.
Rozwiązanie opracowane przez firmę Polar oferuje na tyle duże możliwości, że często jest wybierane, jako wsparcie w profesjonalnych klubach sportowych oraz siłowniach i centrach fitness. Moduł Polar Club pozytywnie wpływa na zaangażowanie uczestników zajęć grupowych w wykonywane ćwiczenia oraz dodaje element rywalizacji pomiędzy poszczególnymi ćwiczącymi. Pomiar tętna w czasie rzeczywistym i trening zindywidualizowany na potrzeby danej grupy gwarantują jeszcze lepsze rezultaty i zadowolenie z przeprowadzonych zajęć.
Z kolei moduł Polar Team Pro adresowany jest do klubów sportowych, którym zależy na jak najbardziej dokładnej analizie parametrów kluczowych dla wydolności u zawodników, a w konsekwencji na lepszych rezultatach zespołu i zgraniu drużyny. To rozwiązanie obejmuje dokładny system monitorowania zawodników oparty na GPS, dane na temat kinematyki ruchu oraz przyspieszeń, a także zintegrowany system pomiaru tętna. Taka analiza nie tylko pozwala na śledzenie dyspozycji poszczególnych zawodników, ale także zapobiega kontuzjom, urazom i przetrenowaniu.
Platforma Polar Flow oferuje potężne wsparcie dla wszystkich sportowców, którzy czerpią radość i wiedzę z analizy zebranych danych treningowych. Jeżeli zależy Ci na tym, aby treningi przynosiły zamierzone efekty, warto spędzić dłuższą chwilę, aby poznać zasadę działania tej aplikacji. Oczywiście sukces nadal wymaga ciężkiej pracy i nie przyjdzie sam, ale droga do niego stanie się bardziej wyraźna i prostsza.