Autoryzowany partner
Funkcja twardego resetu (zwanego również master reset lub hard reset) pozwala na przywrócenie ustawień zegarków Gamin do stanu fabrycznego. Kiedy warto skorzystać z tej opcji i jak się do tego zabrać?
Należy pamiętać, że twardy reset nieodwracalnie usuwa znakomitą większość zapisanych przez użytkownika danych, jakie wprowadził on do pamięci zegarka triathlonowego. Dlatego warto rozważyć, czy nie wykonać kopii zapasowej zapisanych jednostek treningowych przed opróżnieniem pamięci. Jeżeli z dnia na dzień zegarek zaczął działać podejrzanie wolno lub okazjonalnie nie reaguje na polecenia, w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy:
Na hard reset warto zdecydować się, jeżeli zegarek biegowy – po ponownym uruchomieniu nie działa poprawnie, nie łączy się z satelitami lub zewnętrznymi czujnikami tętna.
Producent przewidział dwa sposoby na przywrócenie ustawień fabrycznych w zależności od tego, czy użytkownik ma dostęp do menu smartwatcha sportowego, czy też nie.
W pierwszym przypadku procedura wygląda następująco:
Po zatwierdzeniu przywrócenia domyślnych ustawień urządzenie wyłączy się, a następnie samoczynnie uruchomi po kilkunastu sekundach. Po ponownym uruchomieniu należy ponownie przeprowadzić konfigurację smartwatcha tak, jak podczas pierwszego uruchomienia.
Druga możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych dotyczy sytuacji, kiedy zegarek uniemożliwia korzystanie z menu i np. widok zatnie się na jednej tarczy. W takim przypadku należy:
Oprócz nowych modeli Fenix, opisana metoda zadziała także w nowych Forerunnerach, zegarkach z serii Instinct, Vivoactive, Quatix.
W starszych modelach Fenix, jak również w pulsometrach z serii Tactix procedura wygląda bardzo podobnie. Po wyłączeniu zegarka należy przytrzymać przycisk down, uruchamiając w tym samym czasie zegarek. Na wyświetlaczu powinno pojawić się zapytanie „Clear all user settings?”, na które należy odpowiedzieć twierdząco. Jeżeli po ponownym uruchomieniu smartwatch damski lub męski, prosi o wprowadzenie ustawień ogólnych oraz usiłuje zlokalizować satelity oznacza to, że hard reset został przeprowadzony prawidłowo.
Choć twardy reset przywraca ustawienia fabryczne, wbrew pozorom nie wszystkie dane są usuwane z urządzenia.
Po pierwsze, synchronizacja zapisanych w pamięci zegarka treningów z kontem użytkownika na platformie Garmin Connect chroni je przed skasowaniem do czasu, aż użytkownik zdecyduje się zrobić to manualnie z poziomu zegarka.
Co więcej, hard reset nie przywraca do wersji domyślnej oprogramowania systemowego oraz nie usuwa wgranych map topograficznych. Jeżeli więc w pamięci zarówno zegarka sportowego męskiego jak i zegarka sportowego damskiego, został zainstalowany update systemu to po powtórnym uruchomieniu urządzenia zmiany będą dokonywane już na nowej wersji oprogramowania.
Co zatem ulega utracie? Przede wszystkim dane spersonalizowane przez użytkownika, jak ustawienia poszczególnych dyscyplin sportowych, zapisany pułap tlenowy i mleczanowy oraz strefy tętna. Przepadną także informacje dotyczące podsumowań treningu, jak i te, które określają poziom wytrenowania sportowca i efekt jego treningów.
W epoce wszechobecnej elektroniki nie da się od czasu do czasu uniknąć problemów ze sprzętem. Nieważne, jak dużo kosztował wybrany zegarek sportowy, nawet najbardziej zaawansowanym urządzeniom może przydarzyć się wpadka. Dlatego warto od czasu do czasu wykonać kopię zapasową danych oraz historii treningów, aby hard reset nie był aż tak bolesny.