Autoryzowany partner
Firma Polar znana jest przede wszystkim z produkcji zaawansowanych smartwatchy sportowych. Najnowsze zegarki tej marki np. Polar Ignite 2, model Polar Grit X czy zegarki z serii Polar Vantage, wielowektorowo wspierają analizę treningową i dostarczają użytkownikowi informacji zwrotnych dotyczących tego ile i w jaki sposób powinien trenować, aby zmaksymalizować swoje osiągnięcia sportowe.
Równie istotną kwestią jest monitorowanie zdrowia ćwiczącego i zwiększanie jego świadomości w zakresie samopoczucia oraz reakcji własnego organizmu na zewnętrzne bodźce. Szeroko pojęte funkcje śledzenia zdrowia i kondycji obejmują najczęściej śledzenie tętna i natlenienia krwi, monitoring stresu i ilości oddechów, a także wiele innych parametrów. Przyjrzyjmy się funkcji Serene, obecnej w nowych smartwatchach Polar – czym jest i do czego może być przydatna?
Ćwiczenia oddechowe Serene, które pojawiły się w zegarkach biegowych Polar Ignite oraz w modelach z serii Vantage, to nauka świadomego wdychania i wydychania powietrza. Choć ta metoda na pierwszy rzut oka może wydawać się zabawna i mało skuteczna, jej efektywność została potwierdzona naukowo (w rzeczywistości świadome oddychanie stosowane jest od wieków, jako remedium na stres i zdenerwowanie). Powszechnie wiadomo, że wykonywanie głębokich oddechów przyczynia się do poprawy koncentracji, wzrostu odporności organizmu oraz obniżenia poziomu stresu.
Regularne stosowanie ćwiczeń oddechowych pozwala opanować nadchodzące zdenerwowanie, zanim wywoła ono kaskadowe reakcje fizjologiczne, które potrafią trwać długo i które trudno będzie wyhamować, jeżeli już raz się pojawią. To także świetny sposób na poprawę jakości snu oraz samopoczucia na co dzień.
Kiedy zatem warto stosować ćwiczenia oddechowe? W zasadzie nie ma ograniczeń co do częstotliwości używania tej metody, choć największe korzyści odnotujemy, korzystając z niej w następujących sytuacjach:
Aby zmaksymalizować korzyści płynące z ćwiczeń oddechowych Serene, warto nauczyć się oddychać za pomocą przepony. To ważne nie tylko ze względu na kontrolę stresu i emocji, ale także ze względu na stabilizację kręgosłupa przez wzmocniony gorset mięśniowy.
Ćwiczenia oddechowe Serene warto wykonywać zawsze o tej samej porze. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie utrzymać nawyk, ale także nasz organizm łatwiej się do nich przyzwyczai i szybciej zaczniemy odczuwać korzyści fizjologiczne. Na początku warto poświęcić na ćwiczenia od pięciu do dziesięciu minut dziennie i stopniowo wydłużać sesje. W nauce przyjmuje się, że docelowo powinniśmy dążyć do wykonywania sesji codziennie przez około piętnaście do dwudziestu minut. Wtedy korzyści wynikające z ćwiczeń świadomego oddechu będą największe.
Metoda Serene to zaprogramowane ćwiczenia oddechowe, które pomagają w powolnym i regularnym wdychaniu i wydychaniu powietrza. Aplikacja prowadzi użytkownika przez cały proces wspierając utrzymanie tempa sześciu oddechów na minutę (zatem każdy wdech i każdy wydech trwają po pięć sekund). Jest to powszechnie przyjęta wartość, która pozytywnie wpływa na uspokojenie rytmu serca i jego zsynchronizowanie z pracą układu oddechowego.
Wsparcie ze strony zegarka sportowego np. z najnowszych modeli Polar Vantage V2 oraz Polar Vantage M2 następuje poprzez wibracje urządzenia oraz animacje na wyświetlaczu. Smartwatch sportowy na bieżąco zwraca informacje o tym, czy prawidłowo wykonujemy ćwiczenie (poprzez śledzenie odstępów między poszczególnymi uderzeniami serca) i w której z trzech stref uspokojenia przebywaliśmy najdłużej. Im większą część ćwiczenia spędzimy w wyższej strefie, tym większych korzyści fizjologicznych w dalszej perspektywie możemy oczekiwać.
Ćwiczenia oddechowe Serene bazują na powolnym oddychaniu przeponowym. Poprzez synchronizację pracy serca z oddechem, odstępy pomiędzy kolejnymi uderzeniami mięśnia sercowego regulują się, skracając podczas wdechu i wydłużając podczas wydechu.
W kardiologii to zjawisko nazywa się niemiarowością zatokową oddechową. Wskazuje się, że zmiana rytmu pracy serca ma swoją podstawę w rytmicznym hamowaniu aktywności nerwów błędnych (należących do układu przywspółczulnego). Wskutek tego dochodzi do wyeksponowania działania nerwów współczulnych i zmiany rytmu pracy serca dla wdechów i wydechów.
Aby czerpać pełnię korzyści z ćwiczeń oddechowych, należy się do nich odpowiednio przygotować. Ważne jest przede wszystkim to, aby znaleźć spokojne i ciche miejsce, gdzie możemy usiąść lub położyć się zrelaksowani na tyle, że możliwe staje się rozluźnienie ramion i obręczy barkowej.
Następnie należy rozpocząć sesję ćwiczeń i stosować się do sygnałów dawanych przez pulsometr. Elementy na wyświetlaczu będą zmieniały barwę w zależności do tego, w której strefie uspokojenia aktualnie się znajdujemy. Aplikacja rozróżnia strefę ametystową, szafirową oraz diamentową. Aby pozostawać w tej ostatniej, najbardziej korzystnej z punktu widzenia fizjologii strefie użytkownik musi przez cały czas trwania ćwiczenia utrzymywać rytm oddechu na poziomie sześciu oddechów na minutę lub wolniejszym.
Regularne stosowanie ćwiczeń oddechowych Serene pozytywnie wpływa na nastrój, uspokaja umysł i usprawnia układ krążeniowo-oddechowy przyczyniając się do lepszej regeneracji potreningowej. Zachowanie zdrowego balansu pomiędzy ciężką pracą, a wypoczynkiem jest gwarancją stałego wzrostu formy sportowej.