Kiedy wybiera się wózek spacerowy dla chłopca, uwagę skupia się często na kolorystyce i wzorze. Nie można jednak zapominać o tym, co świadczy, że wózek jest bezpieczny i wygodny. Wózek dla chłopca należy zatem wybierać, mając na uwadze rodzaj kół, siedzisko, amortyzację, a także możliwość przerobienia go na wózek wielofunkcyjny. Istotne jest bowiem, aby był funkcjonalny i sprawdzał się w terenie, w którym najczęściej będzie użytkowany. Poniżej przedstawiamy poradnik z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wyboru najlepszego wózka spacerowego dla chłopca oraz nasz autorski ranking najlepszych wózków dla chłopców.
Spacerówka dla chłopca – kiedy kupić?
Decyzja, kiedy kupić wózek spacerowy, powinna zależeć od rodzaju wózka.
- W wózek wielofunkcyjny – 2w1, 3w1 lub 4w1 – należy zaopatrzyć się jak najwcześniej, gdyż składa się między innymi z wózka głębokiego, który jest przeznaczony wyłącznie dla najmłodszych dzieci.
- Poszukiwania spacerówki klasycznej można zacząć, gdy dziecko ma pół roku. Wkrótce wyrośnie z gondoli i zacznie samodzielnie siadać.
- Wózek spacerowy typu parasolka sprawdzi się natomiast w przypadku nieco starszych dzieci, które ukończyły 18. miesiąc życia. Nie zapewnia bowiem takiej wygody i bezpieczeństwa jak spacerówka klasyczna.
Rodzaje spacerówek
- Klasyczna – przeznaczona jest dla dziecka od 6. miesiąca życia, kiedy już samodzielnie siedzi. Ma szeroką budkę chroniącą przed słońcem, wiatrem i deszczem lub śniegiem oraz pojemny kosz na zakupy. Nadaje się na spacery w różnych warunkach terenowych, gdyż wyróżnia się dobrą amortyzacją i solidnym stelażem.
- Terenowa – różni się od wersji klasycznej dostosowaniem do trudnych warunków terenowych. Wyposażona jest w koła „all-terrain” i posiada doskonałą amortyzację, aby zagwarantować płynną jazdę. Bywa jednak nieco droższa i cięższa od klasycznej lub miejskiej, co jest spowodowane solidną konstrukcją.
- Miejska – jest to model lekki, zwrotny i stosunkowo tani. Posiada małe koła o niewielkim rozstawie, aby wygodnie dało się z nią przechodzić przez ciasne drzwi. Spacerówki miejskie posiadają słabszy system amortyzacji. Często wyróżniają się prostym i szybkim sposobem składania.
- Sportowa – doskonale sprawdzi się podczas spacerów połączonych z bieganiem oraz jazdą na rolkach. Zwykle jest trzykołowa i lekka, ale też stabilna i wytrzymała. Wózki do biegania (joggery) często mają duże koła i mało elementów ruchomych.
- Wielofunkcyjna – to wózek 2w1, 3w1 oraz 4w1. Nadaje się już dla noworodków, gdyż wyposażona jest w gondolę przeznaczoną dla dzieci od urodzenia do 6. miesiąca życia. Stanowi najbardziej ekonomiczną opcję, gdyż jeden zakup pozwala wyposażyć się przynajmniej w wózek głęboki i spacerowy, a niejednokrotnie również w fotelik samochodowy z grupy 0 (nosidełko).
- Dwukierunkowa – posiada przekładane siedzisko lub rączkę, co umożliwia zmianę kierunku jazdy. W przypadku wózka z przekładaną rączką zmiana kierunku ruchu jest szybka i prosta, gdyż nie trzeba wyjmować dziecka z wózka. Przełożenie siedziska już tego wymaga.
Wózek spacerowy dla chłopca – komfort i bezpieczeństwo dziecka
- Uprząż – najlepiej szukać modelu wyposażonego w pięciopunktową uprząż bezpieczeństwa. Sprawdzi się w przypadku bardziej ruchliwych dzieci. Ważne też, aby pasy dało się odpowiednio dopasować pod względem długości. Nie mogą ani uciskać dziecka, ani leżeć zbyt luźno. Ponadto powinny być trudne do odpinania przez dziecko, ale łatwe w odpinaniu dla rodzica.
- Barierka ochronna – wyposażona w pasek na środku ma stanowić dodatkową ochronę dziecka w czasie jazdy i zapobiec jego wysunięciu się podczas jazdy. Sam pałąk zwiększy natomiast wygodę dziecka podczas jazdy, gdyż stanowi podpórkę na ręce lub nogi.
- Hamulce – najbardziej praktyczne będą te w okolicach tylnych kół, scalone, aktywowane i zwalniane za pomocą jednego ruchu.
- Amortyzacja – odpowiednia zminimalizuje odczuwanie wstrząsów wynikających z jazdy po nierównej nawierzchni. W przypadku spacerówek najważniejsze są dobre koła.
- Budka – najlepsza będzie kilkustopniowa, pokryta filtrem UV50+. W ten sposób zapewni ochronę dziecku przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych (wskazane przez dermatologów w przypadku dzieci w 1. roku życia), osłoni przed wiatrem, deszczem i śniegiem.
- Siedzisko – niektóre dzieci lubią przysypiać podczas spacerów. Wówczas nieocenione będzie siedzisko rozkładane na płasko lub częściowo. Warto sprawdzić, czy jest wystarczająco szerokie i nie ogranicza ruchów dziecka, a także czy ma możliwość przekładania, aby można było je ustawiać przodem lub tyłem do kierunku jazdy.
- Podnóżek – zapewnia lepszą stabilizację dziecku. Istotna jest też możliwość jego regulacji, gdyż przez niedopasowany dziecko będzie się męczyć. Czasami wystarczy odpowiednio długie siedzisko, ponieważ podczas snu dzieci podkurczają nogi.
Spacerówka dla chłopca – wygoda użytkowania przez rodziców
- Rodzaj rączki – dostępne są wózki z rączką pełną i podwójną. Drugi rodzaj pojawia się głównie w parasolkach, ponieważ ułatwia prowadzenie lekkiej spacerówki. Nie sprawdza się jednak w cięższych modelach, gdyż nie jest wystarczająco stabilna. Rączka pojedyncza umożliwia prowadzenie wózka jedną ręką. Jest regulowania i umożliwia dostosowanie jej do wzrostu użytkownika.
- Waga wózka – najlżejsze są wózki typu parasolka, jednak nie są zbyt stabilne i nie nadają się na każdy teren. Jeśli wózek dziecięcy ma być funkcjonalny, ale też nie tak ciężki jak wózek gondola, warto wybrać model z aluminiowym stelażem, którego waga wraz z siedziskiem będzie oscylować w okolicach 10 kg. Jedynymi z cięższych modeli są wózki terenowe.
- Rodzaj składania – najbardziej kompaktowa jest parasolka, jednak wiele nowoczesnych modeli posiada prosty system szybkiego składania wózka wraz z siedziskiem jedną ręką, zyskując przy tym poręczny kształt. Tę opcję często mają spacerówki miejskie, terenowe i wielofunkcyjne. Dobrze też, aby stelaż posiadał blokadę uniemożliwiającą jego samoczynne rozłożenie się.
- Łatwość podbijania, czyli unoszenia przednich kół przez nacisk na rączkę. Opcja jest przydatna szczególnie w mieście. Najlżej dają się podbijać modele nieco pochylone do tyłu.
- Obrotowe koło z możliwością blokady – wózek spacerowy służy znacznie dłużej niż głęboki, zatem podczas jego wybierania należy mieć na uwadze różne warunki atmosferyczne. W przypadku śniegu czy błota pośniegowego przyda się możliwość blokady obrotowego koła do jazdy na wprost. Zdecydowanie ułatwi to manewrowanie nim.
Spacerówki – rodzaje kół
W wózkach dla niemowląt można wyróżnić koła małe, które najlepiej sprawdzą się latem na płaskiej nawierzchni w mieście oraz duże, zapewniające lepszą amortyzację i przyczepność na nierównej powierzchni. Ponadto warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Wyróżnia się koła:
- piankowe (EVA) – najlżejsze, ich wadę stanowi szybkie zużywanie się. Najlepiej sprawdzą się w na płaskich nawierzchniach.
- plastikowe, PU (poliuretanowe) – lekkie, odporne na ścieranie i wytrzymałe na uszkodzenia, sprawdzą się bez względu na porę roku. Nadają się na każdy teren. Są dużo droższe od piankowych.
- pompowane (gumowe) – zapewniają najlepszą amortyzację, więc sprawdzą się na różnych nawierzchniach i w każdą pogodę. Są stosunkowo ciężkie, a także wymagają okresowego pompowania. Dętka narażona jest na częste uszkodzenia.
- żelowe – tak zwane koła bezawaryjne. Nie wymagają pompowania, nie ulegają uszkodzeniom. Zapewnią dobrą amortyzację w każdych warunkach terenowych. Są cięższe od kół piankowych.
Spacerówka dla chłopca – rodzaj siedziska
- Rozkładane – daje się rozkładać na płasko, zatem sprawdzi się również w przypadku niemowląt.
- Kubełkowa – charakteryzuje się delikatnie zaokrąglonym oparciem. W ten sposób ma zapewnić dziecku fizjologiczną pozycję odciążającą jego kręgosłup. W spacerówce kubełkowej oparcie, siedzenie i podnóżek regulują się jednocześnie. Zwykle ma trzy ustawienia: leżące, półleżące, siedzące.
Elementy drugorzędne
Inne elementy, na które warto zwrócić uwagę, kiedy wybiera się spacerówka dla chłopca, to jego maksymalne obciążenie, łatwość utrzymania w czystości oraz pojemny kosz na zakupy. Ponadto należy sprawdzić, czy został wyposażony w takie akcesoria jak folia przeciwdeszczowa, moskitiera i śpiworek na nogi. Niejednokrotnie istotna może być również marka oraz czas gwarancji obejmującej produkt.
Wózek spacerowy dla chłopca – na co zwrócić uwagę?
Spacerówka dla chłopca należy wybierać, mając na uwadze wyposażenie w funkcje zapewniające dziecku jak najwyższy poziom bezpieczeństwa i wygody. Jeśli chłopiec jest ruchliwy, nie można zapomnieć o szelkach bezpieczeństwa oraz ochronnej barierce. W przypadku gdy dziecko dużo śpi, powinna zostać zakupiona spacerówka z siedziskiem rozkładanym. Być może chłopiec lubi czasem widzieć swoich rodziców, a innym razem – obserwować świat. Wówczas dobrze jest wybrać model z przekładanym siedziskiem albo rączką.
Główną cechą odróżniającą wózek dla chłopca od spacerówki dla dziewczynki może być jego kolorystyka lub wzór, choć nie jest to regułą.
Poniżej przedstawiamy ranking 10 najlepszych wózków dla chłopców, które nie tylko będą dopasowane do nich pod kątem kolorystycznym, lecz przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa i wygody.
1. Muuvo Quick 2.0
Model Quick 2.0 od firmy Muuvo to zwinny wózek wielofunkcyjny przystosowany do każdej nawierzchni ze względu na doskonałą amortyzację. Jest wyjątkowo lekki – wraz ze spacerówką Muuvo waży nieco ponad 10 kg. Łatwo daje się składać z zamontowanym siedziskiem. Posiada solidny kosz na zakupy, pojedynczą rączkę, pałąk oraz folię przeciwdeszczową.
2. Cybex Balios S Lux
Balios S Lux od marki Cybex to model wyposażony w bezobsługowe, duże koła, które sprawdzą się zarówno w mieście, jak i poza nim. Ten wózek Cybex posiada rozkładane do płaskiej pozycji siedzisko. Budka XXL w którą wysposażona jest spacerówka zapewni dobrą ochronę przed słońcem, wiatrem i deszczem lub śniegiem. Model Cybex Balios łatwo daje się składać do niewielkich rozmiarów dzięki innowacyjnemu systemowi.
3. Baby Jogger City Mini GT2
Baby Jogger City Mini GT2 to model trzykołowy, doskonale zamortyzowany, wyposażony w koła terenowe. Wyróżnia się zwinnością i łatwością w prowadzeniu oraz podbijaniu. Posiada regulowany podnóżek i rozkładane do pozycji leżącej siedzisko.
4. Baby Jogger City Mini 2 4W
City Mini 2 4W to kolejny model z rodziny Baby Jogger. Ze względu na niewielkie koła oraz dobrą skrętność przednich kół doskonale nadaje się do spacerów po mieście. Spacerówka Baby Jogger posiada pięciopunktowe szelki z miękkimi otulinami, regulowane oparcie i podnóżek oraz obszerny kosz na zakupy. Jest prosty w składaniu, tapicerkę zaś łatwo daje się utrzymać w czystości.
5. Muuvo Slick
Slick to kolejny model spacerówki od Muuvo. Sprawdzi się niezależnie od pogody i nawierzchni, gdyż ma rozszerzaną budkę oraz bezawaryjne koła. Innowacyjny system składania sprawia, że łatwo można go złożyć z zamontowanym siedziskiem do niewielkich rozmiarów. Dostępny w zestawie z moskitierą, folią przeciwdeszczową i śpiworkiem.
6. Baby Jogger City Mini ZIP
City Mini ZIP od Baby Jogger to spacerówka czterokołowa z małymi, skrętnymi kołami piankowymi, dzięki którym świetnie sprawdzi się w mieście. Została wyposażona w pięciopunktową uprząż bezpieczeństwa i solidny kosz na zakupy. Posiada wygodny system składania.
7. Espiro Sonic Air
Sonic Air to kolejna spacerówka tym razem od firmy Espiro która jest odpowiednia na każdy teren. Wszystkie koła są pompowane, wydajna amortyzacja zapewnia zaś płynność jazdy. Spacerówka Espiro wyposażono w regulowany podnóżek i oparcie oraz pełną rączkę gwarantującą łatwe prowadzenie wózka jedną ręką.
8. Britax B-Motion 4 Plus
B-Motion 4 Plus to model od Britax Romer. Został przystosowany do każdych warunków terenowych i pogodowych, ponieważ spacerówka Britax posiada duże, pompowane koła oraz budkę XXL. Przestronne siedzisko i pięciopunktowe szelki bezpieczeństwa mają zapewnić dziecku podróżującemu w wózku Britax bezpieczeństwo i komfort jazdy.
9. ABC Design Salsa 4 Air
Model Salsa 4 Air to wysokiej jakości spacerówka marki ABC Design wyposażona w koła pneumatyczne i zawieszenie kół łożyskowych. Koła są obracane, co ułatwia manewrowanie wózkiem. Posiada osłonę przeciwsłoneczną i odwracalny fotelik.
10. Baby Design Husky
Spacerówka Husky od firmy Baby Design to wielofunkcyjny wózek o maksymalnym udźwigu 22 kg, którego waga stelaża z siedziskiem wynosi niecałe 15 kg. Spacerówka Baby Design została wyposażona w duże, pompowane koła, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i budkę przeciwsłoneczną. W zestawie znajduje się folia przeciwdeszczowa, moskitiera i zestaw akcesoriów zimowych.
Mamy nadzieję, że powyższy poradnik oraz ranking 10 najlepszych spacerówek dla chłopca pomoże wybrać ten najlepszy model wózka, który będzie zarówno bezpieczny, jak i wygodny oraz dopasowany kolorystycznie.