Autoryzowany partner
Szacuje się, że w Polsce ponad 70% fotelików samochodowych jest źle zamontowanych. Najczęściej wynika to z niezastosowania się do zaleceń instrukcji obsługi. Niepoprawnie zainstalowany fotelik dla noworodka naraża dziecko na niebezpieczeństwo, ponieważ w razie kolizji siedzisko może się odpiąć, a wtedy urazy ciała gwarantowane. Oto najczęstsze błędy popełniane podczas mocowania fotelika:
Największe bezpieczeństwo zapewnia środkowy fotel tylnej kanapy auta. Takie położenie jest najbardziej optymalne, gdyż minimalizuje ryzyko odniesienia urazów poprzez oddalenie od strategicznych punktów uderzeń. Umocowanie fotelika 0-13 na tylnej kanapie zmniejsza ryzyko uszkodzeń ciała w razie zderzenia czołowego. Natomiast środkowy fotel gwarantuje najwyższą ochronę w przypadku kolizji bocznej. Niektóre samochody nie umożliwiają zainstalowania fotelika ISOFIX w tym miejscu, ponieważ nie posiadają tam ani zaczepów ISOFIX ani trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. W takim przypadku zaleca się montaż siedziska na tylnej kanapie po lewej stronie, za kierowcą. Z racji tego, iż w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, najbezpieczniej jest wysadzać malucha z auta od strony chodnika (po lewej stronie) .
W miarę możliwości należy powstrzymać się przed montażem siedziska na przednim siedzeniu. W czasie kolizji dziecko będzie narażone na uszkodzenia spowodowane dostającymi się do wewnątrz pojazdu przedmiotami. Jeśli jednak nie ma możliwości przewożenia młodego pasażera z tyłu (np. z powodu posiadania większej liczby dzieci), trzeba koniecznie bezwzględnie wyłączyć-zablokować poduszkę powietrzną i odsunąć fotel samochodu jak najdalej do tyłu. W przeciwnym razie podczas nawet niedużej kraksy, poduszka otworzy się i spowoduje krzywdę dziecku.
Pierwsza rzecz, jaką powinno się zrobić rozpoczynając montaż, to uważne przeczytanie instrukcji obsługi. Tam znajduje się szczegółowo opisany sposób stabilnego i prawidłowego zamocowania siedziska w pojeździe. W razie wątpliwości i niepełnego niezrozumienia instrukcji, należy skontaktować się producentem bądź dystrybutorem produktu.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Pomiędzy ciałem maluszka a uprzężą fotelika dziecięcego nie może być wolnej przestrzeni. Producenci fotelików zalecają, by przestrzeń między ciałem dziecka a uprzężą/pasami była nie większa niż prześwit pozwalający wsunąć jeden, maksymalnie dwa palce dłoni dorosłej osoby. W okresach jesieni czy zimy, warto mieć na względzie, iż zbyt gruba kurtka lub kombinezon uniemożliwiają stosowne zapięcie pasów czy szelek – nie przylegają wtedy ściśle do ciała. Powstają luzy, przez co poziom ochrony jest niższy. Lepiej przed podróżą podgrzać powietrze w samochodzie, dziecko rozebrać z kurtki, a potem przykryć kocem lub umieścić w specjalnym śpiworku.
Jeżeli malec marudzi, że ochraniacze uprzęży są szorstkie, drapią i drażnią, nie ulegajmy jego namowom i nie usuwajmy ich! Ten brak komfortu może wynikać ze zbyt słabego naciągu pasów uprzęży i przemieszczaniu się w okolice szyi czy ramion. Ochraniacze spełniają rolę istotniejszą niż może się wydawać. Utrzymują one pasy uprzęży w jednym miejscu, nie pozwalając im wykręcać się lub przesuwać na niewskazane części ciała. Ich stabilne umiejscowienie zapewnia lepszą ochronę dziecku.
Zapoznaj się z naszymi artykułami i poradnikami, aby dokonać najlepszego wyboru: